"A mi világunk 2024” címmel nyílt meg az Art World Hungary Egyesület művészeinek legújabb tárlata a vármegyei kamara székházában csütörtökön.
Az Art World Hungary Egyesület tavaszi Zsendülés tárlatát követően az alkotók nem pihentek, a nyár folyamán szinte mindegyikük részt vett alkotótáborokban, csoportos, vagy egyéni kiállításokon mutatkoztak be, többeknek katalógusa is megjelent.
A csütörtöki megnyitón Tompa Krisztián, a GYMSM KIK titkára köszöntette a megjelenteket, majd dr. Pápai Emese művészettörténész ajánlotta a látogatók figyelmébe a nem mindennapi tárlatot. A kiállítási térben sorrendben haladva mutatta be az alkotásokat a szakember.
Joanna Banek etnikai sorozatának darabjain a szecesszió formavilágát népművészeti elemekkel gazdagítja a rá oly jellemző élénk színvilágra hangolva.
Mózes László grafikusművész egyik realisztikusan előadott pasztellképén a szimbolikus Állati szeretet jelenik meg nagyon is plasztikus formában. Másik részletesen kidolgozott, színes alkotása, aminek Remény éve a címe Szinyei Merse Pál híres hőlégballonos képét idézi.
Horváth Ákos A Manók menedéke és A varázsló vára című rajzaival, akárcsak az előző kiállításon, ismét grafikusi énjéhez kanyarodik vissza. Illusztrációi – mintegy a kiállítás címével vitába szállva -, a mese és a lehetőségek fantasztikus világába repítik a szemlélőt.
Csizmadia István festő Gótika című alkotása a csúcsíves ablaknak köszönhetően a középkort, a távoli múltat idézi. Másik munkája, az Utak, kereszteződések című arany és ezüst fóliáinak fényét finom geometriával tompítja.
Pál Viktória, az egyesület új tagja Látomás című képével van jelen a kiállításon. A 2019-ben készült sötét tónusú, figurális, markáns előadású alkotással új oldaláról mutatkozott be. A víziószerű ábrázolás újra egy aktuális témát érint, egy különleges anya-gyermek viszonyba enged nyugtalanító bepillantást.
Malasits Zsolt festőművész képei a Találkozás címet viselik. Az alkotások pasztell színei, a szemnek kellemes okkerek-barnák-sárgák, valamint a szimmetrikus kompozíciók harmóniája nyugalmat, biztonságot áraszt.
Szabó Béla fotográfus alkotásai, amennyiben elmerülünk bennük, az előttünk álló télre hangolnak bennünket. Tél című képe visszafogott hangvételével, elmosódó, bársonyos felületeivel grafikai hatást kelt.
Az Egyesület másik fotós tagja, Varga György ezúttal az ősz fantasztikus színeiben pompázó felvételeket mutat be. A valóságos téma ellenére fantasztikus Naplementéje és Hubertlaki-tava a tőle megszokott éteri hangulatot árasztják.
Borbély Máté üvegművész Rózsaablak című kompozícióján az elszenesedett fakéreg belsejében kör alakú zöld ablak nyílik a végtelenre. A Világok harca című munkáján az egymásnak feszülő, színes függőleges és ferdék drámai találkozását egy fadoboz szorítja keretbe.
Muzsai Viktória fekete-fehér triptichonja a nyári művésztelepen készült Jásdon. A két szélső útmenti kereszt és a középső sírkereszt kőben, vasban, fában állítanak lírai emléket a szelíden múló időnek.
Borbély Károly festőművész két nagyméretű monotípia alapú grafikát álllított ki. Ezúttal is az organikus nyomódúc és a „szintetikus” művészi beavatkozás kombinációjának lehetünk szemtanúi, mely ebben az esetben is a helyes, tehát tökéletes arányok megtalálásáról szól.
Kurcsis László grafikusművész Csend és kiáltás című alkotásán az általa olyannyira kedvelt motívumok, a lépcső, a kapu szerepelnek, de ezúttal valahogy másként. Az erőteljesebb térhatás, a mélyebb színek, a szokásos keskenyebb formátumtól való eltérés mind valami újat sejtet…
Kustán Melinda textiltervező iparművész Visszaút, valamint a Reggel elment mellettem egy tank meghökkentő című textilképe a különböző anyagokkal való kísérletezés újabb példái. A durva zsákvászon hordozón farmertől a kézi csipkéig többféle anyagot és technikát megfigyelhetünk, miközben próbáljuk a címben szereplő rejtélyeket feloldani.
Kovács-Gombos Gábor festőművész Szentély a hegyekben és Sztélék érésben című alkotásain a tőle megszokott alakuló, változó, akvarellszerűen könnyed lebegő formákat látjuk. Harmonikus képeinek forrása ezúttal is a jól ismert rendező elv, a centrális hangsúly.
Milu Milanovich Ildikó Napfolt című sorozatából négy darabot láthatunk. A négyzet alakú kompozíciókat ezúttal hideg színek, izgalmas faktúrák és plasztikus festékhasználat jellemzi.
A megnyitón furulyán közreműködött Szegedi Réka Panna.
A tárlat november 10-ig látogatható a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában.
Galéria: Ács Tamás