Zene- és várostörténeti jelentőséggel bírt a Győri Filharmonikus Zenekar Istvánffy Benedek hangversenybérletének hétfő esti koncertje. A névadó fennmaradt alkotásai közül a legnagyobb szabású a Szent Dorottya mise, amit Zichy Ferenc püspök aranymiséjére komponált 1774-ben, 250 évvel ezelőtt. Ezt vezette fel a győri társulat elsőrangú magyar énekművészekkel, valamint a világhírű Philharmonia Chor Wien közreműködésével Rajna Martin vezető karmester irányításával. A bemutatkozást óriási siker övezte, a Nagyboldogasszony-székesegyházban felhangzó mise megérintette szívünket.
Istvánffy Benedek Győrtől nem messze Szentmártonban, a mai Pannonhalmán született 1733-ban. Rövid, mindössze 45 év jutott neki, haláláig a győri székesegyház karnagya és orgonistája volt, gróf Zichy Ferenc szolgálatában állt. A püspöki udvar életében fontos szerepet játszott a muzsika, Zichy maga is képzett zeneértő volt, Istvánffy Benedek számos művet komponált mecénásának. „Történelmi utazásban vehetünk részt, egyrészt a felújításnak köszönhetően eredeti pompájában tündököl a székesegyház, másrészt teljesült kívánsága, a püspök végül itt nyugszik, az őt ünneplő Dorottya mise pedig 250 év után újra felcsendülhet” – foglalta össze dr. Reisner Ferenc, a Győri Egyházmegye püspöki helynöke.
A győri társulat küldetésének tekinti az Istvánffy-kultusz megőrzését és erősítését. Ezért is indította el 2016-banaz egyházi ünnepekhez kapcsolódó, a névadóról elnevezett szakrális bérletét. „Európai léptékkel mérve az egyetlen 18. századi magyar zeneszerzőnkről beszélhetünk, aki Mozart kortársa volt. Munkásságát ismerjük, de magát az embert nem, arcát se festmény, se rézkarc nem őrzi” – mutatott rá Fűke Géza, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója.
A győri társulat Istvánffy csodálatos művét szólaltatta meg elsőrangú magyar énekművészekkel, valamint a világhírű Philharmonia Chor Wien közreműködésével Rajna Martin irányításával. A tavalyi évadban felhangzó Bruckner 4. szimfóniája és Mozart Requiemje után ez egy újabb fontos találkozás volt az akusztikai és szakrális térrel. „Legyünk arra büszkék, hogy gyakorlatilag az első komolyan vehető zeneszerzőnk pont itt, a győri egyházmegyében tevékenykedett. Művének bemutatása folytatása annak az elmúlt évadokban megkezdett szisztematikus alkotói munkának, miszerint olyan műveket, olyan repertoárt játsszunk, melynek egy mindenki által jól érzékelhető kulturális beágyazottsága van” – fogalmazott a koncert előtt a társulat vezető karmestere.
Nagy siker övezte a hétfő esti ünnepi bemutatkozást, amit a korszak és az Istvánffy-életút kitűnő ismerője, Farkas Zoltán zenetörténész vezetett fel. A koncerten orgonán közreműködött Giczi Balázs, jó hír, hogy a világhírű bécsi kórust a győri társulat december 22-ei Karácsonyi hangversenyén újra hallhatjuk, akkor már a Richter Teremben.
Galéria: MekliZ Fotó
TV-s szerkesztő: Farkas Mónika