Ahogy minden évben, idén is megrendezték a Magyar Honvédség állományának szóló MH Katonai Háromtusa Bajnokságot, amelyet tavaly is már az új lebonyolítási rendszerben tartottak meg. A megújítási utáni debütálás tavaly Győrben volt, s idén is a győrszentiváni lőtér adott otthont a rangos honvédségi versenynek.
Szerda reggel még ömlő eső áztatta a pályát, ám szerencsére az időjárás megkegyelmezett a sportban is remekül teljesítő katonákon és a szervezőkön egyaránt. Utóbbival idén is az MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezredet bízták meg. A versenyre egyébként a Magyar Honvédség alakulatainak aktív katonái és az önkéntes tartalékos állomány is nevezhetett, egyéniben és csapatversenyben is. A verseny – ahogy a nevében is benne van – három kihívásból áll: futás, lövészet és kézigránátdobás.
A részletekről a győrszentiváni lőtéren kialakított versenypálya szélén Szabó Szilvia századost, testnevelő tisztet kérdezte a Győr+ Média:
„Az idei árvízhelyzet miatt bő egy hónappal később tudtunk megrendezni az MH Katonai Háromtusa Bajnokságot. Ahogy már tavaly, idén is egy dinamikusabb, egy körben rendezett kihívást kell teljesítenie a katonáknak: futás, lövészet és kézigránát dobás szerepel tehát a feladatok között. Három körben, háromféle testhelyzetben lőnek: fekve, térdelve és állva. Az első nap a selejtezők és az úgynevezett pályakiosztó versenyek zajlottak, a második nap pedig a döntőkre, a VIP futamra és a mix-váltóra került sor. A futókör 1000 méteres, ahol 300 méter futás után jön a lövészet, azután ismét futás, majd következik a kézigránátdobás, és a végül a versenyző befut a rajthelyre. A hibáktól függően pedig büntetőköröket is kell teljesítenie az indulóknak. Az idei évben a versenyen 20 alakulat több, mint 80 katonája vesz részt.”
A katonák egyébként külön női és férfi kategóriában versenyeznek, illetve életkoruk szerint is tagozódnak: 30 év alatti, 30-40 közötti és 40 feletti, illetve ahogy fent is említettük van a VIP futam és a mix-váltó is. Az pedig, hogy hosszas előkészítő munka után a versenyt átdolgozták, nagyobb kihívást is jelent a résztvevők számára, hiszen fontos, hogy erőnlétüket és koncentrációjukat jól osszák be a verseny során. Az új rendszer révén a tavalyi évben a bajnokság még izgalmasabb lett, jobban tükrözi a katonai feladatok valós kihívásait is. Ennek megfelelő az idei megmérettetésre is komolyan fel kellett készülnie az indulóknak.
„A háromtusa bajnokság megfelelő teljesítéséhez nagy szükség van egy alapvető jó állóképességre. – mondta Balog Nándor főhadnagy, testnevelőtiszt, aki a MH Klapka György 1. Páncélosdandártól érkezett, majd így folytattat: „A katonáknak azt is kezelni kell, amikor emelkedett pulzusszámmal beérnek az első lőszektorba, illetve a kézigránát dobáshoz, akkor megfelelően koncentráljanak. Ez egy 50 méterre lévő kongócélnál, a harmadik körben már nem is annyira egyszerű… Ha más sportághoz szeretnénk hasonlítani, akkor olyasmi, mint kézilabdában mondjuk a büntetődobás. Ott is fontos a megfelelő tudás és a koncentráció is.”
Ehhez a megmérettetéshez tehát magas szintű felkészültség kell, a honvédek az alakulatoknál szolgálatot teljesítő testnevelő tisztek segítségével nem keveset készülnek, gyakorolnak, javítanak az időkön, a technikán, persze ha szükséges. Muszáj, hiszen nagy presztízse van a bajnokságoknak: ahová a bajnoki kupa kerül, ott büszkék lehetnek magukra is, ahogy az egész Magyar Honvédség is büszke rájuk.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt