Alpolgármestert, bizottságokat, és cégvezetőket választott a közgyűlés

Mireider Máté Fotó: Marcali Gábor
2024.10.25. 14:13

Október 25-én, pénteken ültek össze újra a győri közgyűlés tagjai. Hosszas vita előzte meg, de végül elfogadták azt az SZMSZ-t, amely több hetes tárgyalás után biztosíthatja a város működését. Alpolgármestert is választott a közgyűlés, de szavaztak többek között a GYTP, a Győr Projekt Kft. vezetőiről, és a Győr-Szol elnökségi tagjait is megválasztották.

Az előzményeket illetően: az alakuló közgyűlés a tervezettektől eltérően zajlott le október elején, akkor végül sem alpolgármesterről, sem a vitákat generáló szervezeti- és működési szabályzatról (SZMSZ) nem tárgyaltak. Pintér Bence polgármester az alakuló közgyűlésen azt mondta: folyamatosan tárgyal a Fidesz frakcióvezetőjével, dr. Fekete Dáviddal, ezért vonta vissza mind az alpolgármester személyét illető, mind az SZMSZ-t érintő javaslatait.

A napirendi pontok előtt egy újabb pontot vettek fel: a Győr Projekt Kft. vezetőjéről szavaztak a képviselők.

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) képviselő, a Fidesz frakció szóvivője kritikát fogalmazott meg Pintér Bencének: a napirendi pontok nem kerültek fel előzetesen a gyor.hu felületére, így azok megismerése akadályozott volt. A polgármester válaszában jelezte: igyekeznek fejlődni ezen a téren.

Lemondott képviselői mandátumáról Jenei Ferenc (TSZV-LMP-Zöldek-Momentum). Mivel listáról bejutott képviselőről van szó, így helyére a lista következő tagja, Rosinger Tímea lépett. A TSZV frakciójához csatlakozott dr. Balog-Farkas Renáta, a Szentiváni Civilek képviselője is.

Az első napirendi pont a korábbi ciklusban megszavazott SZMSZ-ről szólt.

Dr. Fekete Dávid, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője elmondta: biztosítani szeretnék minden kötelezettségüket és feladatukat. „Fontos számunkra, hogy a baloldali polgármester és a masszív jobboldali közgyűlési többség együtt tudjon működni. Egy alpolgármestert tudunk ma megválasztani, bár a személyével nem értünk egyet, de az együttműködés érdekében meg fogjuk szavazni. Az SZMSZ-módosításba bekerült, hogy lehetőség lesz egy második alpolgármester megválasztására, ha a személyében egyet tudunk érteni” – emelte ki dr. Fekete Dávid.

A frakcióvezető szerint Pintér Bence nagyrészt azt az SZMSZ-t hozta vissza, amely ellen korábban ágált, azonban ezzel az SZMSZ-szel tudják biztosítani a város működését.

Kósa Roland, a TSZV frakcióvezetője először megköszönte az együttműködést a Fidesz frakciónak, ugyanakkor szerinte még mindig több olyan pontot tartalmaz az SZMSZ,  amely ellentmond az önkormányzati törvénynek. Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy Pintér Bence korábban úgy fogalmazott Facebook-posztjaiban: a Fidesz-KDNP el akarja lehetetleníteni a város működését. A képviselő vázolta: ez nem igaz, hiszen ezen a közgyűlésen is több olyan pontot is tárgyalnak, amelyet a polgármester nyújtott be, ezeket pedig támogatni fogja a Fidesz. Borsi Róbert kiemelte: egyszerre 4 polgármesteri biztost fognak kinevezni, ugyanakkor feltette a kérdést: még mindig bosszú SZMSZ-ről beszél a polgármester? Pintér Bence úgy fogalmazott: köszöni, hogy kommunikálnak, tárgyalnak ezekről a kérdésekről, „elindultunk az úton” – zárta a polgármester.

Hajtó Péter, a Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület képviselője arra mutatott rá: két politikai erő feszül egymásnak, ő azonban látja az együttműködést a két fél között.

Dr. Bakonyi Bernadett aljegyző is felszólalt. Mint elmondta: az egyeztetés a felek között folyamatos volt, az itt tárgyalt SZMSZ biztosítja azt, hogy a város működhessen, ugyanakkor mindkét fél részéről elhangzott: még szükség van finomhangolásokra.

Antal Imre (Fidesz-KDNP) azt mondta: „minket, győrieket több minden köt össze, mint amennyi elválaszt, ezért tudnak egyeztetni a módosításokról.”

Kósa Roland válaszában azt mondta: továbbra is tartják, hogy törvényességi problémák vannak az SZMSZ-szel, de várják a törvényességi felülvizsgálat eredményét. A képviselő hozzáfűzte: kikerült a frakcióvezetők értekezlete, az átcsoportosítás joga visszakerült a polgármesterhez, ezekben a kompromisszum-készséget köszönik a Fidesz-frakciónak.

Hajtó Péter dr. Bakonyi Bernadettnek válaszolt, mint elmondta: a politikai adok-kapok közepette szükség van arra, hogy valaki elmondja, mi is történik, így köszöni az ő munkáját.

A második napirendi pontban képviselői és biztosi fizetésekről szavaztak a képviselők, így az január elsejétől emelkedni fog. Pintér Bence hozzátette: az emelt tiszteletdíj fejében elvárja, hogy a képviselők főállásban foglalkozzanak a „képviselőséggel”.

Alpolgármesterként Kósa Rolandot (TSZV) választották meg a képviselők, aki a szavazás után le is tette az esküt. A további, második alpolgármesterről később dönthet a közgyűlés a korábban elhangzottak alapján.

A közgyűlés bizottságokat és tanácsnokokat is választott, erről itt írunk részletesen.

A Győri Térségfejlesztő és Projektmenedzsment Kft., azaz a GYTP élére új ügyvezetőt bíztak meg a képviselők, Csörgits Lajos személyében. Új igazgatóság működik a jövőben a Győr-Szolban is: Sárkány Péter igazgatósági elnök mellett az igazgatóság tagjai Morvay László, Prédl Antal (aki egyben vezérigazgató is), Tóth László és Rehó Tibor lesznek.

Folytatódik a marcalvárosi kiserdő ügye is: megszavazták azt az indítványt, mellyel elindul a korábban még nem, de most a tervek között szereplő 2,5 százaléknyi terület levédése.

Dr. Fekete Dávid azt kérte: társadalmi konzultáció is legyen a témában, ugyanis ez a 2,5 százalék a Szent Anna Idősotthon bővítését szolgálta volna, így azt is kérték Pintér Bencétől, hogy a bővítésre vonatkozó koncepcióját tárja a közgyűlés elé a jövőben. Borsi Róbert konkretizálta a kérést: a polgármester nevezze meg, hogy ki, hol, mikor, mennyiért fogja biztosítani az idősek elhelyezését, ha a Szent Anna Otthon itteni bővítése meghiúsul? Hajtó Péter azt vetette fel, hogy inkább önkormányzati beruházásként kellene ezt kezelni, és nem a mostani tulajdonosi viszonyban bízni a bővítés tekintetében. Pintér Bence elmondta: támogat minden koncepciót, amely az idősotthonok fejlesztésére irányul, érkezzen az ötlet az állam, az egyház, vagy akár az egyetem felől. Azt még hozzátette: jelenleg úgy tudja, hogy a Szent Anna Otthon helyzete az egyház és Benkovich atya között nem rendezett. Dr. Fekete Dávid rámutatott: ha ez a levédés megvalósul, Győr egy komoly beruházástól eshet el.

Dr. Dézsi Csaba András is felszólalt: a helyi lakosok igénye, hogy uszoda is létesüljön Marcalvárosban, azért nem valósult meg, mert a lakosság nem támogatta azt a kiserdő területén. A korábbi polgármester szerint a jelenlegi városvezetés feladata az lenne, hogy Győr érdekében dolgozzon.

Fodor Roland (Győri Civilek) szerint a kérdésben túlságosan sok a politikai indulat, inkább azokról kellene beszélni, akik közel hétszázan várólistán vannak a győri idősotthonokban. „Ezer dolog van, amiben harcolhatunk egymással. Ne ez a téma legyen az, amiben harcot folytatunk” – szögezte le Fodor Roland.

A vita közel egy órán át tartott a kiserdő védettségének ügyében, végül elfogadták a képviselők a határozatot, így megindul az átminősítési eljárás a maradék két és fél százaléknyi területre is.

Megszavazták a Magyar Ispita részleges felújításának finanszírozását.

Támogatást nyújt a város a rendőrségnek – a járőrözésre fordítható túlóra-kifizetésekre fordít 15 millió forintot a város, így javulhat a város közbiztonsága – ismertette Pintér Bence az előterjesztést. Kósa Roland ugyanakkor kiemelte: ez egy sebtapasz, nem hosszútávú megoldás erre a problémára. Antal Imre viszont hozzáfűzte: ez sebtapasznak is kicsi, várja a polgármestertől annak a választási ígéretnek a beváltását, amely a közbiztonság növelésére vonatkozott. Pintér Bence úgy fogalmazott: a belváros, a vasútállomás, és a vidéki pályaudvar környéke van fókuszban, de tárgyalni fog a képviselőkkel, hogy melyik kerületekben hol vannak még problémás részek.

Új vezetőt választottak a Győr Projekt Kft. élére is – a cég jelentős profilváltáson esik át, így a Fidesz-frakció új személyt, Szombati-Serfőző Esztert lát alkalmasnak a cég vezetésére – összegezte dr. Fekete Dávid. A javaslatot ugyan elfogadták, de Pintér Bence jelezte: vétójoggal él, így újra kell majd tárgyalni ezt a kérdést.

A soron következő közgyűlést várhatóan november 29-én, pénteken, 10 órai kezdettel tartják. November 28-án, 16 órakor pedig közmeghallgatást tartanak a városházán.