Száz évvel ezelőtt szereztek a nők választójogot többek között Németországban, Ausztriában és Magyarországon. A ma élő generációnak leginkább történelmi eseménynek számít ez az évszám, hiszen a mi életünkben már jogunkban áll nőként választani. A kerek évforduló azonban megállásra késztet és segít átgondolni e jelenség idő és térbeli alakulását.
FRAUenTITÄT TO GO címmel a budapesti Goethe Intézet által összeállított, a nők társadalmi életéről szóló vándorkiállítás látható a Kisfaludy Károly Könyvtárban (Baross Gábor út 4.) február 3-ig a könyvtár nyitvatartási idejében.
A tárlókon elhelyezett kiadványok, könyvek képet adnak a nők választójogával megkezdődő társadalmi változások 100 éves történetéről. A kiállítás anyaga a női választójog kérdését és az ehhez kapcsolódó politikai eseményeket is tárgyalja; irodalmi, kulturális és publicisztikai kiadványokon keresztül mutatja be a női egyenjogúság történetét és aktuális helyzetét.
Az „utazó könyvtár”lehetőséget teremt, hogy gondolkodásunkba illesszük a női sorsokat, ideákat és tapasztalatokat, hogy belelapozzunk a világ női oldalába.
Képet kapjunk arról, hogyan jelentek meg a nők a politika, a mindennapi élet és a művészet- kultúra területén az elmúlt egy évszázadban. Varga Zsófia, a Goethe Intézet könyvtárosa köszöntőjében kiemelte, a kiállítás installációját a női mozgalmak szimbólumrendszere ihlette, az köszön vissza modernizálva a pink-zöld –fehér színvilágban. A kiállítást először a budapesti Goethe Intézetben láthatták az érdeklődők, a győri után a székesfehérvári, veszprémi, szombathelyi, kecskeméti, szegedi és egri partnerkönyvtárakban is megtekinthető lesz.
„Érdekessége a gyűjteménynek, hogy a most kiállított kiadványok, könyvek, albumok a megyei könyvtár és a Goethe intézet együttműködésének köszönhetően kölcsönözhetők, így minden érdeklődőhöz eljuthatnak nem csak a korabeli, de a legújabb kiadású kutatási eredmények és a szépirodalmi kiadványok is” – mondta dr. Horváth József, a könyvtár igazgatóhelyettese a megnyitón.
A Goethe Intézet FRAUenTITÄT TO GO című vándorkiállításának kísérő rendezvénye volt dr. Tóth Eszter Zsófia társadalomkutató, történész előadása Nők a huszadik században címmel.
Fotó: O. Jakócs Péter