Évről évre visszatérő gond a családi házas övezetekben a kerti nyesedék és a faágak elhelyezése. Idén ősszel is sok megkeresés érkezik a városházára, hogy mi a teendő a lehullott levelekkel, ágakkal. A tudnivalókról Herman Etelka, a Környezetvédelmi Osztály vezetője tájékoztatott.
Győr közigazgatási területen novemberben naponta 8 és 17 óra között, az ünnepnapok kivételével, van lehetőség a száraz ág, a vessző és egyéb fás szárú növény égetésére, a 26/2022. (IX. 20.) számú önkormányzati rendelet alapján.
Az égetés során azonban ügyelni kell arra, hogy csak száraz kerti fahulladékot égessünk. A nedves faanyag égetésével a levegőbe szennyező anyagok kerülhetnek és az egészségre is ártalmas anyagok keletkezhetnek.
A szakember égetés helyett ajánlja, hogy a faágakat a hulladékudvarokba szállítsák, ahol ingyen átveszik azokat. Megoldás lehet a gallyak darálása (a nyesedék térfogata így a tizedére esik össze), ráadásul a darálék talaj takarására is alkalmas, de komposztálható is. Mivel a faág darálása csak időszakos, ezért érdemes azt bérelni. A helyben történő komposztálás is megoldás lehet, sok előnnyel is jár, például azzal, hogy így csökken a helyi légszennyező anyag kibocsátása.
A gallyak mellett ősszel lehulló falevelek elhelyezése is probléma lehet. Azokat szintén lehet helyben komposztálni, vagy a családi házas körzetekben a barna kukaedénybe rakni, de a GYHG Nonprofit Kft.-nél „barna zsákot” is lehet vásárolni.
A háztartásokban a fűtés is elkezdődik, különböző tüzelőberendezésekkel, kazánokkal, kályhákkal. Ez azonban nem azt jelenti, hogy mindent el lehet égetni! A környezetszennyezés mellett a nem megfelelő fűtőanyag károsíthatja a fűtőberendezésüket is. Tilos fűtésre használni és égetni pl. festett, lakkozott faanyagot, bútorlapot, autógumit, használt ruhát, egyéb háztartásban keletkező hulladékot!
A nem megfelelő tüzelőanyag használatát büntetik, bejelentést lehet tenni az illetékes Kormányhivatal járási hivatalában.