A Prima értéke, a vállalkozók elismerése generációkon át

P. Csapucha Adrienn Fotó: MekliZ Fotó
2024.11.09. 08:31

A hagyományok mentén idén is novemberben rendezte meg a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Év Vállalkozója és Prima Díjátadó Gáláját a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, ezúttal pénteken a Zsinagógában. Az elismerések átadásával a vállalkozói szektor évek óta tiszteletét és elismerését fejezi ki a kultúra, a tudomány, a sport és a közösségi élet kiemelkedő alakjai iránt, nem volt ez másként most sem, hisz 2024-ben is a kiválóságokat ünnepelték.

A Prima Primissima díjat 2003-ban Demján Sándor hozta létre, azzal a céllal, hogy példaképeket állítsunk társadalmunk elé. 2005-től az ország vármegyéi is csatlakoztak, így születtek meg a területi Prima-díjak. 2013-tól Csányi Sándor vállalta át a díj finanszírozását és az alapító jogait. Mára az ország minden részén elismerésben részesülhetnek a vármegyék legkiválóbbjai.

A kitüntetettek közé tartozni komoly társadalmi megbecsülést jelent, példájuk inspiráló hatással van közvetlen és tágabb környezetükre. A többi között ez is elhangzott a pénteken rendezett, győri díjesőn, mely egy fantasztikus zenei produkcióval, a Dániel Balázs Boogie Woogie Duó fellépésével vette kezdetét.

A köszöntő beszédek sorát dr. Kovács Péter indította ünnepi gondolataival. „Nagy öröm, hogy egy év után itt lehetünk ebben a patinás épületben. Azért rendhagyó ez a gála, mert idén is lesz egy különleges kezdeményezés. Szeretnénk a jó példákat megmutatni a jövő generációjának, így vállalkozóink meglátogatják az iskolákban a fiatalokat, hogy meséljenek életükről, történetükről, példaértékű tevékenységükről, ezzel is tovább tudjuk gazdagítani Demján Sándor eszmeiségét” – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetség Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének elnöke.

A városvezetés nevében Kósa Roland szólt a megjelentekhez. „Évtizedes hagyományokkal bír ez az est. Győr egy vállalkozó város, városunk történetében és fejlődésében mindig jelentős szerepet játszottak a vállalkozók. Hiszem, hogy városunk sikerének alapját a vállalkozói réteg innovativitása és ambíciója adta és adja a mai napig. Örülünk, hogy városunk lehet a helyszíne ennek a rangos eseménynek, és minden vállalkozónak köszönjük a munkáját, akik Győr gazdagságát gyarapítják” – hangsúlyozta az alpolgármester.

Perlusz László, a VOSZ főtitkára vette át a szót, aki múltidézéssel ismertette az érdekképviselet jelentőségét, a szolgáltatások sorát, és gazdaságtörténeti fontosságát, valamint kulturális misszióját. „Sok mindenre lehetünk büszkék, például arra, hogy 20 éves a vármegyei prima rendszer, vagy arra, hogy már két hivatalos nap is a VOSZ-hoz kötődhet. A vállalkozásfejlesztés irányába léptünk egy nagyot, felhúzunk egy hálózatot, Győr ebben első az országban, az egyetem campusában nyitottunk vállalkozásfejlesztési irodát. 36 év távlatában Önökre lehetünk a legbüszkébbek, ez a mai nap Önökről szól, a vállalkozói közösségről és a díjazottakról” – mutatott rá Perlusz László.

A díjak jelentőségéről, Demján Sándor személyéről és az Állami Díjas közgazdászról elnevezett, induló, kis- és középvállalkozásokat segítő, mintegy 50 milliárd forint keretösszeget biztosító programról Simon Róbert Balázs beszélt a Zsinagógában, végezetül pedig Széles Sándor főispán osztotta meg ünnepi gondolatait.

A Prima Primissima eszményét követve fiatal művészek kápráztatták el az ünneplő közönséget, a Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium tanulói léptek fel, majd egy musical részlet töltötte be a Zsinagóga különleges terét.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Év Vállalkozója elismerések átadásával folytatódott az este. 2024-ben Hirschler László, a Hirschler Automotive Glas Kft. tulajdonos-ügyvezetője valamint Kristóf Judit, az AT-JU Pack Cargo Kft. tulajdonos-ügyvezetője, továbbá Kovács-Csomor Zsolt és Házi Sándor, a Pannon-Mag-Agrár Kft. tulajdonos-ügyvezetői gazdagodtak a kitüntetéssel.

Az Országos Év Vállalkozója Díjakat Budapesten, a Prima Primissima Gálán adják át, hagyományosan decemberben. A Győr-Moson-Sopron vármegyei díjazottakat azonban már a Zsinagógában is ünnepelték, így oklevelet vehetett át Sámoly András és Boda Gábor, a MÉH Zrt. cégvezetői.

A VOSZ vármegyei szervezete 2019-ben a Prima-díjhoz kapcsolódóan új elismerést alapított, amelyet olyan személyeknek ítélnek oda, akik kimagasló szakértelemmel végzett munkájukkal, és azon túli szerepvállalásaikkal sokat tettek vagy tesznek a közösségért. A Kiemelkedő Társadalmi Szerepvállalásért Díjat 2024-ben dr. Horváth Szabolcsnak, a Nemzeti Adó és Vámhivatal Győr-Moson-Sopron Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatójának ítélték oda.

Az est fénypontjához érve kiderült, kik azok, akik csatlakozhatnak a Prima-díjasok családjához. A Prima-díjasok ettől az évtől kezdve a korábbi összeg kétszeresét, azaz 2-2 millió forintot vehettek át elismerésül, hála a Prima Primissima alapítványnak, a VOSZ-nak és a támogatóknak. A díjazottak emellett Szmrecsányi Boldizsár szobrászművész alkotásával is gazdagodtak.

2024-ben a Magyar Színház és Táncművészet kategória kitüntetettje dr. Mrekva Tibor, az Óvári Gazdász Néptáncegyüttes művészeti vezetője lett.

Magyar Tudomány kategóriában dr. Szepesváry Zsolt Jenő, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház urológiai osztályának osztályvezető főorvosa, és a Széchenyi István Egyetem Egészség és Sporttudományi Karának fejlesztési dékánhelyettese részesült elismerésben.

Ebben az esztendőben Magyar Sport kategóriában Vanyus Attila, a Győri Audi ETO KC női kézilabda klub örökös tiszteletbeli elnöke, a klubhoz kapcsolódó gazdasági társaság társügyvezetője érdemelte ki a Prima-díjat.

A vállalkozók varázslatos estje állófogadással zárult.