Anya születik

Molnár Sarolta Fotó: Pixabay
2024.11.10. 09:22

Az anyává válás egy igazi csoda, de persze sok nehézséggel is jár. Egész friss, saját tapasztalatok alapján mesél erről szerzőnk.

Felkészülés a baba érkezésére

Egy jól karbantartott test a terhesség során bekövetkező változásokat is könnyebben viseli. Persze pocakosan sem szabad feltett kézzel hátra dőlni és elhagyni magunkat. Ki kell élvezni a várandósság minden pillanatát. Na de nézzük csak az anyává válást megsegítendő tízparancsolatot:

Fogadd el a segítséget


Hagyd, hogy segítsenek, ne akarj tökéletes, szuperanyu lenni és „mindent is” egyedül megoldani! Engedd most tevékenykedni szeretteidet. Hidd el, ők is örülnek, ha segíthetnek, és igazán boldogan főznek vagy takarítanak egy kis babaillatért cserébe. A te fő feladatod a gyermekágy idején a fekvés és a pihenés. Ha ezt nem tartod be, elhúzódik a lábadozásod és később akár súlyos problémákkal is küszködhetsz emiatt.

Mielőbbi regenerációs program

A felépülést már az ágyban fekve is megsegítheted gátizom- és izomerősítő gyakorlatokkal. Majd később a fokozatosság elvét szigorúan betartva, folytathatod ülő, álló, térdtámaszos feladatokkal. A fókusz még mindig elsősorban a gát és a hasizmok területén legyen. Ellenőrizd, hogy mennyire nyílt szét a hasizmod, és ha kell, végezz speciális edzéstervet, ami segíti ezt a területet. Ezen felül érdemes beiktatni pár hátizom-tonizáló és -mobilizáló gyakorlatot is, hogy kompenzáljuk a szoptatás, etetés, ringatás alatti kényszertartásból adódó fájdalmakat, feszültségeket. Én a babakocsi-tologatásba csempésztem guggolásokat, kitöréseket, gumiköteles gyakorlatokat. Vagy plank tartásban figyeltem, ahogy a játszószőnyegen gőgicsél, próbálja emelgetni a buksiját a kicsim.

Kardiogyakorlatok


Fekve szoptatás közben pedig remekül elvégezhetők a gátizom-erősítések. Ahogy telik az idő, megérezzük a szükségét a kardiogyakorlatoknak is. Kezdetben a séta tökéletesen kielégíti ez iránti igényünket. A hordozókendő ebben még nagyobb szabadságot adhat, de csak a gyermekágyi időszak után, és fokozatosan kezdjünk hordozni. Mikor ez már kevésnek bizonyul, keressünk emelkedőket, lépcsőket, amivel picit fokozhatjuk a keringésünket. A futás, kocogás csak 6-7 hónappal a szülés után ajánlott, de biciklizni, úszni bátran lehet, ha az orvosunk mindent rendben talál a hathetes kontrollvizsgálaton. Akkor is érdemes belefogni a mozgásba, ha úgy érezzük, ez most a legkevésbé hiányzik, mert fáradtak vagyunk és testileg-lelkileg kimerültünk a baba gondozásában. Tudom, ilyenkor elkezdeni nagyon nehéz. De megéri, higgyétek el.

Folytatjuk!

(A szerző prevenciós és mozgástudományi szakember.)

Kapcsolódó témák: #anyaság | #család | #egészség | #Győr | #vény nélkül |