Küzdősport, harcművészet, önvédelem: Győrben is működik eskrima-iskola

Nagy Roland Fotó: Eskrima Győr
2024.11.10. 16:15

Különleges védőfelszerelésbe öltözött, bottal és késnek látszó eszközzel harcoló emberek – foglalhatnánk össze néhány szóban az eskrima lényegét, ám ennél jóval összetettebb ez a küzdősport, harcművészet. Merthogy bármelyik meghatározás illik rá.

„Az eskrima a Fülöp-szigetekről származik, a lényege, hogy akár fegyverrel, akár anélkül meg tudjuk védeni magunkat egy támadótól, aki szintén lehet fegyveres, vagy puszta kezes. Erre vannak különböző önvédelmi technikák. Az eskrima harcművészet azért, mert benne van a folyamatos és állandó önfejlesztés, és küzdősport akkor, amikor a megtanult technikákat átültetjük versenyszituációba, szabályok közé szorítjuk, mégis igazodunk az utcai éles helyzetekhez” – mutatta be röviden az eskrimát a győri klub alapítója, Kamocsai Péter.

Magyarországon huszonöt iskola működik, a debreceni a legnagyobb Dankó Ferenc nyolcdanos nagymester vezetésével, ő honosította meg Magyarországon ezt a mozgásformát. Péter tőle tanult, majd két évvel ezelőtt megalapította az Eskrima Győrt, ahol az edzéseken Sági Szabolcs segédinstruktorként kapcsolódik be a munkába.

„Több mint harmincan járnak hozzánk, és nyolc-tíz főből áll az a kemény mag, akik rendszeresen látogatják az edzéseket. A technikai repertoár rendkívül széles, de gyorsan elsajátítható. Beletartozik a bot- és késharc, a puszta kezes küzdelem és az utcai önvédelem. Az gyorsan kiderül, hogy kiben bujkál versenyszellem, velük megyünk a megmérettetésekre, ahol formagyakorlatokban, és fegyveres küzdelmekben hirdetnek győztest. Vannak országos bajnokságok, a hetvenes évektől kétévente rendeznek vb-t, de létezik kontinensbajnokság is. A magyar válogatott mindig jól szerepel, világbajnokaink is vannak.”

A versenyeken az eszközök természetesen olyanok, amelyek csak hasonlítanak a veszélyes fegyverekre. Szivacsos botokat, gumikéseket, a full kontakt küzdelmekhez pedig 75 cm-es, rattanból, manila nádból készült botokat használnak, és háromszor egyperces menetekben zajlik a harc. Az eskrima egyre népszerűbb Győrben is, ahol bármelyik korosztályból várják azokat, akik megismerkednének ezzel a küzdősporttal. Külön tartanak gyakorlást a gyerekeknek, és külön a felnőtteknek.

„A kicsik közé általános iskola első osztályától lehet jönni 14 éves korig, utána lépnek át a felnőttmezőnybe, felső korhatár pedig nincs. A gyerekeknek heti két edzésünk van, a felnőttek gyakorlásai előtt. Semmiféle harcművészeti előképzettség nem szükséges, a megfelelő eszközöket pedig biztosítjuk. Az egyesület weboldalán minden információt megtalálhatnak, akik érdeklődnek” – mondta az Eskrima Győr alapítója, Kamocsai Péter.