Catalyst Europe program: három napig középpontban a gyógyítás a Széchenyi István Egyetemen

Havassy Anna Katalin Fotó: Marcali Gábor
2024.11.12. 11:52

A győri Széchenyi István Egyetem a házigazdája annak az MIT LinQ módszertana alapján november 12. és 14. között a Catalyst Europe program keretében megvalósuló szakmai rendezvénynek, amelynek középpontjában egészségügyi kutatási projektek feltárása áll. A cél, hogy ezekből minél több megvalósuljon, hozzájárulva az orvostudomány fejlődéséhez.

A Széchenyi István Egyetem a Catalyst Europe meghatározó partnere, amelynek programjára 2023-hoz hasonlóan idén ismét tizenketten nyertek felvételt. Ők a győri intézményben megtartott szakmai rendezvényen a mentoroktól nemcsak tanulnak, hanem ahhoz is segítséget kapnak, hogy olyan kutatási projekteken kezdjenek el dolgozni, amelyen néhány éven belül tényleges, az orvoslást segítő fejlesztést, termékeket eredményeznek.

Az eseményen egyébként részt vesz 13 fő mentor, 11 különböző szervezettől, köztük kiemelt létszámmal az egyesült államokbeli Massachusetts Institute of Technology-ról (MIT), azaz a Massachusettsi Műszaki Egyetemről. A Széchenyi István Egyetemet Török Péter és Prukner Péter képviseli, és érkeztek még szakemberek Németországból, Spanyolországban, Belgiumból és Luxemburgból is.

A részt vevő kutatók összlétszáma 12 fő, öt különböző országból érkeztek: Magyarországról, Németországból, Spanyolországból, Svédországból és Svájcból. Közülük hárman magyarok, a Széchenyi István Egyetem 1 fő kutatóval képviselteti magát a nemzetközileg is rangos eseményen.

Prof. Bjoern Eskofier, a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU) képviseletében nyilatkozott a Győr+ Médiának:

A Catalyst Europe programot az MIT indította el, én pedig nagyon örülök, hogy itt lehetek Győrben és hidat képezhetek az egészségügyi kutatások és gyakorlati kivitelezésük között. Nagyon tetszik a városuk és azon belül is a Széchenyi István Egyetem szellemisége! Különösen az, ahogy az innovációhoz hozzáállnak” mondta elismerően a szaktekintély, majd visszatért a program részleteire:

„Az MIT egy magánegyetem, amely a Catalyst Europe program keretében arra törekszik, hogy európai kutatókat toborozzon a kutatás és az egészségügy területéről, multidiszciplináris minőségben. A cél az, hogy ezek a kutatók további képzéseket kapjanak a program keretén belül, és elsajátítsák a kutatásmódszertan lényegét, és ezeket a tapasztalatokat minél hamarabb olyan projektek szolgálatába állítsák, amelyek forradalmasítják az egészségügyet” – zárta prof. Bjoern Eskofier.

A háromnapos szakmai esemény megnyitóján köszöntőt mondott dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, ám előtte a Győr+ Médiának nyilatkozva elmondta, miért is bír kiemelt jelentőséggel ez a program a győri egyetem életében.

„A Széchenyi István Egyetem büszke, hogy otthont adhat a rendezvénynek. Az MIT a világ legjobb egyeteme, amelynek régóta sikeresen működik az úgynevezett LinQ programja. Ez tulajdonképpen egy módszertan, s ennek alapján hozta létre az MIT a Catalyst Europe-ot, amelynek egyetlen fő célja van: ösztönözni az egészségtechnológiai kutatásokat, és a lehető leghamarabb átültetni a gyakorlati alkalmazásba, azaz a gyógyításba. Ennek elérésére a világ minden tájáról kutatócsoportokat hoznak létre, amelyek anyagi támogatást is kapnak a további fejlesztésekre. A Széchenyi István Egyetem számára ez azért is fontos, mert több egészségügyi beruházással rendelkezünk, közöttük az Uni-Medicampus Kft.-vel, illetve a MedTech Campussal a győri Zrínyi utcában, amellyel természetesen a győri lakosságot, a társadalmat is szeretnénk szolgálni” – hangsúlyozta dr. Lukács Eszter, majd az ünnepélyes megnyitót követően kezdetét vette a szakmai előadásokkal és beszélgetésekkel tarkított nívós program.

TV-s szerkesztő: Havassy Anna Katalin, Németh Boglárka