Török Istvánra, az 1956-os forradalom és szabadságharc győri mártírjára emlékeztek születésnapján, a róla elnevezett utca emléktáblájánál. A kilencvennégy éve született sárvári származású fiatalember mindössze 28 éves volt, amikor a kommunisták halálra ítélték és felakasztották.
A rendezvényen ünnepi beszédet mondott dr. Tóth Péter, a városháza kabinetfőnöke.
„Létezik egy igaz Európa, mely abban egységes, hogy az igazság és a szabadság nevében ellenszegül a zsarnokságnak; a magyar szabadságharcosok ezrei ma ezért az Európáért halnak meg” – idézte a francia író, Albert Camus gondolatát. Arról beszélt, hogy Török István rövid élete példázza a szívből soha ki nem irtható haza- és családszeretetet. Közösségszervező erejének, szónoki tehetségének és tárgyalási készségének köszönhetően a forradalom kitörése után több tragédiát előzött meg. Ezekben a napokban bejárta a régiót, Szombathelytől Budapestig. Információt hozott és vitt a Dunántúli Nemzeti Tanács elnökének, Szigethy Attilának, tárgyalt és fegyvert szállított más települések felkelőinek.
A forradalom leverése után külföldre menekült. Amerikában egy farmon dolgozott, de nagyon hiányzott neki édesanyja, a rokonai és a hazája. Elhitte a Kádár-kormány amnesztia ígéretét és hazatért. Már a határon letartóztatták. Koholt vádak alapján halálra ítélték és 1958. december 2-án kivégezték. Holttestét jelöletlen sírba temették. „Ne járjatok lehajtott fejjel miattam. Eljön még az idő, amikor emelt fővel mehettek az utcán” – ezekkel a szavakkal búcsúzott hozzátartozóitól. „Igaza lett, eljött az idő, amikor rokonai, bajtársai és Győr városa is emelt fővel emlékezhet rá” – hangsúlyozta a szónok.
Megemlékezett barátjáról Büki Lajos, az 1956-os forradalom nemzetőre is, aki Török Istvánnal együtt szervezte meg a rendfenntartást a megyében. „Határozottságával, szónoki képességével hatni tudott az emberekre, még az ellenfélre is. A Rákóczi laktanyában tartózkodó magyar katonai helyőrséget a parancsnokkal együtt a forradalom oldalára állította. Ezek után az ÁVH parancsnokságra ment, ahol bátorságának köszönhetően, az utcán lévő tömeg segítségével, emberáldozat nélkül elkergették az ávósokat, majd a városi rendőrkapitányságot sikerült a forradalom mellé állítani” – emelte ki Büki Lajos.
Az ünnepségen közreműködött Jáger András színművész. A rendezvény koszorúzással és gyertyagyújtással zárult.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka