Az egyetemen is éljen a tánc!

P. Csapucha Adrienn Fotó: Adorján András
2024.11.12. 15:09

Győr nem csak a találkozások, de a kapcsolatok városa is, a különleges kézfogók, mind a gazdaság, mind a kultúra, mind a tudomány területén egyre magasabb szintre emelik a város fejlődését. Ennek egy újabb mérföldköve a 45 éves Győri Balett és a legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézmény, a Széchenyi István Egyetem együttműködése, melyet kedden hitelesítettek az érintett partnerek.

Jubileumi évadot ünnepel a világhírű, táncos csapat, tulajdonképpen ez adta az apropóját annak, hogy a társulat és a művészet iránt is elkötelezett győri campus még szorosabbra fűzze gyümölcsöző kapcsolatát. Az egyetem és a Győri Balett képviselői kedden, a Science Parkban, vagyis az ugyancsak nagy múlttal bíró kockában találkoztak annak érdekében, hogy aláírják jövőbemutató együttműködési megállapodásukat.

„Partnerségünk alapját az adja, hogy egyetemünk egyre szorosabban kötődik a táncművészethez. Egyrészt intézményünk 2021 óta a Magyar Táncművészeti Egyetem kihelyezett képzéseként, táncos és próbavezető szakot működtet az együttessel. Másrészt a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola és Szakgimnázum kezdeményezése révén, a közoktatási intézmény augusztus 1-jétől egyetemünk fenntartásában működik. Az iskola teljes képzési portfóliója szorosan illeszkedik a művészeti karunkon megjelenő képzésekhez. A csatlakozással a Széchenyi István Egyetem már általános és középiskolás korban olyan életpályamodellt tud kínálni, amely a felsőfokú diploma megszerzéséig vezeti el a fiatalokat” – fejtette ki az elmúlt időszak e területen elért jelentős eredményeit dr. Lukács Eszter.

Az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese úgy fogalmazott, hogy a partnerség célja a táncművészeti képzésben részt vevő fiatalok életpályamodelljének megvalósítása, valamint a táncművészeti képzés regionális központjának közös kialakítása. Az együttműködés kiemelten érinti az oktatás- és képzésfejlesztést. Az egyetem emellett vállalja, hogy a jövőben a „tánc és a balett” bekerül a hallgatók választható testnevelési tárgyai közé. „Közös eseményekkel és nemzetközi brandépítésük kölcsönös támogatásával is erősítjük a hosszú távú partnerséget” – tette hozzá dr. Lukács Eszter.

A Széchenyi István Egyetem és a Győri Balett egyaránt azért dolgozik évtizedek óta, hogy Győr és Magyarország a nemzetközi térben is látható legyen. „Alkotóként minden új dolog születése előtt van egy látomásom, amit igyekszek egyfajta felettes énként követni, hinni benne és ez vezeti az utam. Tudom, hogy az egyetemen nem ideillő egy látomásról beszélni, de akkor fogalmazzunk úgy, hogy van egy vízió, egy álom, amiben hiszek. Igazgatóként pedig azt kell, hogy mondjam, hogy ez az együttműködés egy elképesztően izgalmas vállalkozás, különleges lehetőség hazánk leginnovatívabb egyetemével közösen dolgozni. Már csak azért is, mert a tánc a leggyorsabban fejlődő művészeti ág, amely egy ilyen fejlődő környezetbe kerülve azonnal reflektál a jelenére és párbeszédet folytat a környezetével” – méltatta a kapcsolat fontosságát Velekei László.

A direktor mellett a Győri Balett részéről Szőllősi Krisztina ismertette az együttes Fiatalok a Fiatalokért programjának főbb célkitűzéseit. „Missziónknak tartjuk, hogy a gyermek- és ifjúsági előadásainkkal megszólított korosztályok mellett a hallgatókat is be tudjuk vonni köreinkbe. Olyan előadás-sorozatokat, beavatószínházakat és programokat hozunk létre, amelyek a külföldi hallgatók számára is nyitva állnak, hiszen a táncművészet az egyik legerősebb nonverbális közlésforma, amelyben nincs akadálya a kommunikációnak. Fel kell keltenünk az ifjúság figyelmét és fenn kell tartanunk az érdeklődését a művészetek, esetünkben a táncművészet iránt, hogy a fiatal korosztályból táncot értő és szerető nézőt neveljünk” – mutatott rá a próbavezető asszisztens.

Végezetül Derczó Tibor, a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola igazgatója mondta el ünnepi gondolatait, és azt, miért lényeges intézményük számára a két főszereplő kézfogója. „Győr nem csak logisztikailag fekszik kiválóan helyen, hanem oktatási, tudományos és művészeti szempontból is a régió zászlóshajója. Vagyis valóban a találkozások városa, én pedig szeretném azt hinni, hogy intézményünk a találkozási pont ebben az együttműködésben.

Iskolánk a mostani tanévtől büszkén viseli új fenntartója, a Széchenyi István Egyetem nevét, a Győri Balett pedig a nálunk folyó táncművészeti munka életre hívásánál játszott döntő szerepet, és azóta növendékeink hazai és határon túli színpadokon számtalan közös fellépést tudhatnak maguk mögött, a világhírű Győri Balett táncosainak oldalán” – ismertette az igazgató.

A keddi találkozó a Kockában az együttműködési megállapodás aláírásával, majd a Győri Balett valamint a Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola diákjainak előadásával zárult.

TV-s szerkesztő: Németh Boglárka