Barátságos, elfogadó légkör, segítség a tanulásban és rengeteg program. Ezt nyújtja a gyerekeknek a húsz éve alakult Győri Tanoda-Klub. Az Iskolakultúráért-Esélyteremtésért Közhasznú Egyesület égisze alatt működő tanoda a jubileum alkalmából konferenciára hívta a szakembereket a Széchenyi Egyetem Apáczai Karára.
Dr. Szakácsné Foki Katalin, a tanoda vezetője elmondta: Legfontosabb céljuk a fiatalok tanuláshoz való viszonyának, kulturális, szociális képességeinek fejlesztése. A szolgáltatást jobbára hátrányos helyzetű, alulteljesítő, 6-19 éves tanulók veszik igénybe. Naponta három szaktanár-mentor önkéntesek és gyakorló pedagógushallgatók segítségével mintegy húsz-huszonöt gyermeknek nyújt támogatást a tanulásban és a szabadidő hasznos eltöltésében.
A konferencia résztvevőit köszöntötte dr. Pongrácz Attila, az Apáczai Kar dékánja.
„Büszkék vagyunk arra, hogy nagyon sok kollégánk a karról részt vesz a munkában. A tanoda 2004-es indulása után hamarosan kialakult a kapcsolat a képzés, a gyakorlat és a tanoda tevékenysége között. Kezdetben látogatással mutatták be a hátrányos helyzetű, roma tanulókkal való foglalkozást, a családi, alapképességbeli hiányokat és a fejlesztést, valamint lehetőséget biztosítottak a hallgatóknak a tapasztalatszerzésre. Idővel erősödött a kapcsolat, az egyetem megállapodást kötött a tanodával. Az iskolákból egyre több sajátos nevelési igényű tanuló került a tanodába, a velük való foglalkozás plusz feladatot jelentett a mentoroknak. Így a szociálpedagógiai képzésben résztvevők után a gyógypedagógus hallgatók is találtak tapasztalatszerzési lehetőséget. 2018-ban a tanoda kiváló gyakorló hellyé vált az egyetem számára, 2019-től pedig már intézményként, állami támogatással, önálló épületben működik.” – fejtette ki, majd köszönetet mondott a munkában résztvevőknek, akik ezt hivatástudatból végzik, szívügyüknek tekintik. Tevékenységük eredményét nemcsak a fejlesztésben résztvevő tanulók, hanem az egész társadalom fogja megtapasztalni.
Dr. Kovács Edit, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára is megköszönte a tanoda munkáját. „A társadalmi esélyteremtés az elmúlt 10 évben egymásra épülő programok rendszerét alkotta meg, amelyek a kora gyermekkortól a munkaerőpiacra történő eljutásig segítik a rászorulókat. Az esélyteremtés alappillérei az elhivatott szakemberek, és a szakemberek közötti együttműködések. Ez a mai esemény az ékes példa arra, hogy a közös fellépés hatékony és értékes, és az elhivatott szolgálat eredményt hoz.” – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő személyes hangú beszédében arról szólt, hogy a kezdetektől nyomon követi és támogatja a tanoda működését, annak minden rendezvényén részt vett. Azt is elmondta, hogy az elmúlt húsz évben a mentorok és önkéntesek több mint ezer győri és környékbeli rászoruló gyermeknek nyújtottak segítséget.
A beszédek után a tanodás gyermekek rövid műsora következett, majd előadásokkal folytatódott a program.
Galéria: Marcali Gábor