Mondj nemet szombat hajnalban fél 2-kor!

szerző és fotó: P. Csapucha Adrienn
2024.11.19. 14:45

Az érettségi egyik feltétele, hogy a diákoknak 50 óra közösségi szolgálatot kell teljesíteniük, elosztva a 9-11. osztályban. Ennek apropóján született meg 2021 után ismét egy kereslet-kínálati, közösségi szolgálati börze Győrben, ahol 13 fogadó szervezet mutatkozott be a fiataloknak kedden a Magvassy Mihály Sportcsarnokban. Közel 1000 fiatal részvételével bemutatókat is prezentáltak a katasztrófavédelem és a Magyar Vöröskereszt szakemberei, de „sztárvendégként” izgalmas előadással készült Zacher Gábor is.

Újraélesztési bemutatóval kezdődött majd tűzriadóval és kiürítési gyakorlattal zárult a mozgalmas délelőtt a komplexumban. A rendezvény célja nem csak az előírt szolgálat végrehajtása volt, hanem az is, hogy a társadalmi felelősségvállalást népszerűsítsék a résztvevő szervezetek.

„2021-ben volt utoljára hasonló rendezvényünk, ezt követően ugyanis a covid okán sajnos szüneteltetnünk kellett az akciót, de nagy öröm számunkra, hogy idén ismét egy színes programmal szólíthatjuk meg az ifjúságot. A kiállítók között köszönthetjük – a teljesség igénye nélkül felsorolva – a katasztrófavédelem mellett a rendőrséget, a Győrújbaráti Gyermektábort, az Egyházmegyei Karitászt, a Máltai Szeretetszolgálatot, a Magyar Vöröskeresztet, de a többi között a Rómer-múzeumot is” – árulta el a Győr+ Média érdeklődésére Csepi László, a Győri Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári védelmi felügyelője.

Az esemény egyik kiemelt pontja kétség kívül dr. Zacher Gábor előadása volt, a toxikológus a „Droghelyzet 2024, avagy tud-e nemet mondani” című prezentációjával, szemléletes példákon keresztül szólította meg a téma és a problémakör kapcsán leginkább veszélyeztetett generációt.

„Alapvetően amiről beszélek az a világ, a világ, amiben élünk. Természetesen a kábítószer áll a középpontban, de az alkohol, a dohányzás, az energiaitalok és az online tér is fókuszba kerül. Ezek a veszélyek mind rájuk leselkednek, de vannak jó megoldások. Például egy három betűs magyar szó, a: nem! Egy kollektíven kimondott, napközbeni “nem” kikiáltásának különös fajsúlya nincsen, éppen ezért nem is kértem erre a jelenlévőket. Nem itt, egy ilyen előadáson kell jó döntéseket hozniuk, hanem mondjuk szombat hajnali fél 2-kor” – kezdte beszélgetésünket dr. Zacher Gábor.

A főorvos kifejtette, hogy egy-egy ilyen alkalom során mikor találkozhat a fiatalokkal, nem arról kell beszélni, hogy melyik szer milyen hatást vált ki, hanem értékrendszert kell mutatni, jövőképet előrevetíteni, példaképekkel szolgálni. „A mai fiatalok éppen olyanok mint mi voltunk, pont olyan keretsértőek, de erről időről-időre hajlamosak vagyunk megfeledkezni. A világ sokat változott, más kihívásoknak kell megfelelniük, ugyanakkor a mai kamaszok sokkal nyitottabbak, hiszen olyan mennyiségű információ zúdul rájuk naponta, amiket fel tudnak dolgozni és követni is tudják azokat. Nem mellesleg szeretnek beszélgetni, noha akkor, amikor nekik kedvük van és eljött a pillanat, s nem akkor amikor mi felnőttek leültetjük őket, hogy: Na gyere fiam beszéljünk a kábítószerről. Ez egy nagyon gáz mondat, ebből semmi jó nem sül ki. De ha a figyelmünkre vágynak, ki kell rúgni a széket magunk alól és menni a gyermekünkhöz kommunikálni” – vázolta nyílt őszinteséggel dr. Zacher Gábor.

Könnyen és lazán szólította meg közönségét a toxikológus, ha nagyobb zsivaj töltötte be a teret, annak is hangot adott, de érdeklődését és közvetlenségét díjazták a diákok, és hogy mennyire szerethető figura a főorvos azt bizonyítja, hogy szívesen szelfiztek vele a győri középiskolások.