Egészen rendkívüli tárlat csábítja a kultúrakedvelőket a Borsos Miklós Időszaki Kiállítótérbe. A TEGNAP VILÁGA - Győri pillanatkép a millennium korából című kiállítás szombaton nyílt meg, és egészen 2025. február 23-ig várja az érdeklődőket.
A Borsos Miklós múzeumban a jeles szobrászművész állandó kiállítása mellett varázsol időről-időre egyedi élményeket az a kamaraterem, ahol a most megnyitott tárlat is helyet kapott. Az ünnepi eseményen elsőként Székely Zoltán igazgató köszöntötte a megjelenteket, köztük Cserhalmi Zoltán, muzeológus történészt is, aki a kiállítás kurátoraként segítette az összeállítás sikerét.
“Rendszeres látogatóink már jól tudják, hogy tulajdonképpen ebben a térben körforgásban hol művészeti, hol történeti, hol pedig olyan interdiszciplináris kiállítások jelennek meg, melyek több múzeumi szakágat fognak át. S most, egy újabb történeti tárlatot ünnepelhetünk, a 19-20. század fordulóját megidézve” – szólt röviden a gyűjteményről Székely Zoltán.
A város nevében dr. Tóth Péter kabinetvezető osztotta meg gondolatait a közönséggel. “Történészként mindig nagy örömmel élem meg, amikor egy város ilyen formán a saját történetét idézi fel, ráadásul éppen ezt a korszakot, amivel én magam is foglalkoztam.
A millennium időszakában Győr még nem az a város volt mint most, egy pici ámde már akkor is jelentős település, a közel 23 ezer lakosával. 1910-ben ez a szám már kétszer ennyi, sokan jöttek ide lakni és fontos kereskedelmi központja volt városunk az országnak, a boldog békeidőben. Ekkor hellyel-közzel politikailag is béke uralkodott, Magyarország fejlődött és ennek a fejlődésnek a kereskedelmi motorja éppen Győr volt” – ismertette dr. Tóth Péter.
Mint kiderült 1896-ban alapították a Magyar Waggon- és Gépgyárat is, így ez az időszak többszörösen mérföldkőnek számított városunk életében. Nos, ebbe a korba kukucskálhatunk bele, hála a kiállításnak.
A tárlatot hivatalosan dr. Barna Attila indította útjára. “Nagy vállalás amikor egy város 50-80 évet felölelő történetét két szobában próbáljunk prezentálni. De ez bárkinek feltöltődés lehet, még a kisiskolásoknak is támaszként szolgálhat, hisz ízelítőt kaphatnak ezen időszak eseményeiről, ami tulajdonképpen a modern, magyar polgári állami megteremtését jelentette.
Győrben a kereskedővárosból iparváros válik, ennek társadalmi lenyomata tárul elénk. Régi családok elevenednek meg, különleges cégérek sorakoznak fel, melyekbe ma is lépten-nyomon belebotlunk a városban sétálva” – hangsúlyozta a Széchenyi István Egyetem Jogtörténeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense.