Családi kör elnevezésű hároméves projektjét zárta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Győr-Moson-Sopron Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Háza. Három év alatt több mint 1800 eseményen tízezer „kapcsolódás” történt a programokon résztvevőkkel.
A Szigethy Attila út 109. szám alatti Családi Kör Centrumban három célcsoport, a kisgyermekes édesanyák, a családalapítás előtt álló fiatalok és az aktív, önkéntes munkára kész nyugdíjasok vették igénybe a komplex preventív programokat, amelyek többnyire a krízishelyzetek megelőzését szolgálták.
Emellett az alapvetően jól működő családok megerősítésében is részt vállaltak, hiszen a gyermeknevelésben, a felnövekvő fiatalok életében, a gyermekek felnövekedésével magukra maradó szülők kapcsolatában vagy az idősebb generáció elmagányosodásában is számos olyan helyzet adódhat, amelyek kihatással vannak a családtagok testi-lelki egészségére, ezáltal munkaképességére, foglalkoztatására és szociális helyzetére.
Mayer Ildikó a Családi kör projektvezetője a záró rendezvényen elmondta, a 2017 februárjában indult projektben folytatták a 2012-ben a győri Máltai Szeretetszolgálat keretében már elindított programokat, az elmúlt három évben azok körét szélesítették, így a társadalom legfontosabb pillérét, a családok egészét támogatták. „A projekt újdonsága, hogy már nem csak a fiatal édesanyákat, kisgyermekeket vagy aktív időseket célozták meg a foglalkozásokkal, hanem bevonták abba a fiatal korosztályt, és a sérültséggel élőket is. A Bölcső, a Bölcsek köre, a Tartópillér vagy a Családi szabadegyetem elnevezéssel futó programok is megmutatják, a család minden tagját és korosztályát igyekeztünk megszólítani, és elérni azt, hogy mintegy második otthonuknak érezzék a Családi körünket” – emelte ki a szakmai vezető.
A lezajlott programok között megtalálhatók voltak az egyéni és kiscsoportos tanácsadások önkéntes szakértőkkel, klub- és csoportos foglalkozások fiatalok, szülők és idősebbek számára. Előadásokat tartottak a Családi Szabadegyetemen, amelyek a családok életét érintő változatos témákat dolgoztak fel, és számos látogatót vonzottak az évszakokhoz és az ünnepkörökhöz kapcsolódó rendezvények is. A három év alatt több mint 1800 eseményt szerveztek, amelyeken összesen tízezer kapcsolódás jött létre a résztvevőkkel a Családi körben.
A projekt helyszíne, a lakótelepi környezet lehetőséget teremtett arra, hogy lakókörnyezetükhöz közel értelmes és értékes foglalkozásokkal, éltető közösségben töltsék a mindennapjaikat az újonnan létrejött családok és idősek. Mayer Ildikó rámutatott a Családi Kör Centrum egyik különleges erősségére is: a Győrben munkavégzés céljából letelepedő kisgyermekes családoknak megkönnyítették a beilleszkedést a városba azáltal, hogy egy védett közösségi térben segítő és támogató emberi kapcsolatokra tudtak szert tenni.
Kiss Gabriella, a győri Melecs EWG elektronikai gyár HR vezetője arról beszélt, mennyire fontos egy munkáltató cég szárára az a tevékenység, amelyet a Családi kör szolgáltat. Az empátia és az ember, mint a legfőbb érték ma már egyre inkább a siker kulcsa a cégeknél, és a család mellett elköteleződő emberek számítanak igazán jó munkaerőnek.
Panker Mihály, a Humánszolgáltatási főosztály vezetője szerint nagyon fontos, hogy a projekt olyan komplex szolgáltatásokat tudott nyújtani az elmúlt időszakban, amelyek a kötelező önkormányzati alapellátási feladatokat kiegészítették. Így egyszerre több oldalról és egymás hatását erősítve érték el a családi kohézió növelését, a krízishelyzetek kezelését, kialakulásuk megelőzését.
A társszervezetek között kialakult jó kapcsolat és a szociális területen dolgozók szoros együttműködése lehet a biztosíték arra, hogy a Családi kör továbbviszi, amit célként kitűzött: Megtanítani a családokat úgy élni, hogy a családtagok közötti szeretetfonál megmaradjon és körbefonjon mindenkit.
Szerző: Szabó Csilla
Televíziós szerkesztő: Kárpát Zsolt