Ünnepelni hívta és várta azokat a Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezete, akik kiemelkedően sokszor nyújtották már karjukat, hogy segítsenek embertársaiknak, illetve azokat is, akik a véradást bármeny formában is támogatják.
A győri városháza dísztermében megtartott ünnepség apropója a véradók napja, tettük fontosságáról pedig nem lehet eleget beszélni. Vannak bizonyos betegségek amelyeket csak és kizárólag vérkészítménnyel tudnak meggyógyítani. Naponta 1600-1800 fő véradó lenne szükség országos szinten ahhoz, hogy elegendő mennyiségű és minőségű vérkészlet álljon rendelkezésre.
Kun Szilvia, a Vöröskereszt vármegyei igazgatója a Győr+ Média érdeklődésére még az ünnepség előtt elmondta:
„Évről-évre készülünk erre az eseményre, ahol a sokszoros véradókat köszönjük. Nagyon fontos a véradás, mert embernek csak ember adhat vért, s a vér semmilyen más módon nem pótolható. A vérről sokszor meg is feledkeznek az emberek, ám én azt kérném, hogy úgy tekintsünk rá, mint arra a szerre, amellyel úgy tudok segíteni a bajbajutottakon, hogy nekem van, és nekik pedig szükségük van rá. Kívánom, hogy ez a gondolat sok ember előtt végigfusson, főleg így karácsonyhoz közeledve.”
Az eseményt dr. Tóth Zsuzsanna, a Magyar Vöröskereszt vármegyei elnöke nyitotta meg, aki hangsúlyozta, sokan vannak nehéz helyzetben, s ilyenkor a legfontosabb, hogy meglegyen az emberi kapcsolódás.
„Nem kell, hiszen nem is tudjuk senki fájdalmát, vagy harcát átvenni. Csak ott kell lenni mellettük, megmutatni nekik, hogy nincsenek egyedül és emlékeztetni kell őket arra, hogy mennyire erősek. Nos, a véradás is egy ilyen cselekmény, amely során minden egyes véradó ott van azok mellett, akik a nehéz harcokat vívják. Köszönet jár tehát mindenkinek, aki segít!”
Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal főispánja is köszöntötte az ünnepség résztvevőit, s egy szemléletes történettel elevenítette fel a segítő hivatásban dolgozók és a segítségnyújtók fontosságát, illetve azt is, hogy segítséget kérni is ugyanolyan fontos, mint adni.
„Csodák nincsenek, egészen addig, míg nem keressük őket és nem találjuk meg azokat, akik a csodákat adják. A véradás is egy ilyen csoda: az emberek adnak magukból, hogy egy másik embernek segíthessenek. Köszönöm minden véradónak, hogy a szeretet küldöttei!” – hangsúlyozta a főispán.
Dr. Nagy Sándor szakmai főigazgató helyettes, az Országos Vérellátó Szolgálat nevében szólt a városháza dísztermében ünneplőkhöz, aki a köszönettel kezdte, majd így folytatta:
„Mozgalmas és küzdelmes évünk volt. Sok kérdés kavargott bennünk, hogy mi lesz holnap, s az is, hogy mi lesz jövőre?! A béke, vagy valami nagyon rossz vár ránk?! Ám abban mindvégig biztosak voltunk, hogy amíg ilyen emberek léteznek, mint önök, addig vér lesz! Ezt a vármegyét ráadásul külön tisztelet övezi, hiszen mindig sokan adtak, adnak és sokan fognak vért adni! Egyben megragadnám az alkalmat, hogy mindenki figyelmét felhívjam: a karácsonyi ünnepek most 6 munkaszüneti napot jelentenek. Egy adagnyi vér azonban csak 5 napon keresztül használható fel. Így mindenkit arra szeretnék kérni, hogy december 27-én akár a győri, akár a soproni vérellátóba látogasson el és adjon vért, hiszen akiknek szüksége van rá, ők nem maradhatnak vér nélkül. Köszönjük szépen, előre is!” – hívta fel erre a fontos részletre a jelenlévők figyelmét is dr. Nagy Sándor.
Pintér Bence polgármester köszöntőjében elmondta, hogy az önkéntes véradók egytől egyig életet mentenek.
„A véradás felbecsülhetetlen érték, ezt köszönöm én is, a város nevében is! Emellett köszönet és tisztelet jár azoknak is, akik lehetővé teszik, hogy valaki vért adhasson és így életet menthessen.” – mondta a polgármester, majd kitért rá, hogy büszkeséggel tölti el, hogy ebben az évben Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalát véradóbarát munkahellyé nyilvánították. Kiemelte dr. Bakonyi Bernadett jegyző munkáját, aki külön szívügyének tekinti a hivatali véradások megszervezését, illetve köszönetet mondott a hivatal valamennyi vért adó munkatársának is.
A köszöntők után – ahogy minden évben, most is – átadták az elismeréseket azoknak, akik huszonötödik (31 fő), ötvenedik (11 fő), hetvenötödik (12 fő), és századik (5 fő) alkalommal segítettek három másik embertársukon, ugyanis egy véradással ennyi ember életét lehet megmenteni. Turcsa Imre Zoltánt mindenképp érdemes külön is megemlíteni, hiszen már 130 alkalommal nyújtotta karját, hogy embertársait megsegítse.
A győri ünnepségen azokat a kitüntettetek is köszöntötték, akik az elismerésüket november 27-én, Budapesten, az Országházban vehették át:
– A Véradó Mozgalomért járó Ezüst Emlékérmet Horváth Anikó kapta, aki 2015 óta tagja a Magyar Vöröskeresztnek. Börcs település véradó eseményeinek fő szervezője.
– Véradóbarát munkahely kitüntetést vehetett át Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata.
Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és intézményrendszere évtizedek óta támogatja a véradómozgalmat Győr területén.
– A Véradómozgalom Támogatói Oklevelet a Csornai Polgármesteri Hivatal vehette át. A Csornai Önkormányzat évek óta támogatja a Csorna városában folyó véradó eseményeket és a véradó kitüntetéseket. Anyagilag, erkölcsileg és az ott dolgozók, élen a polgármester és alpolgármester, példamutatásával.
– Idén a Pro Vita díjat Bindes Gábor vehette át.
Az ünnepség hivatalos része – a hagyományoknak megfelelően – Sallai Péter tűzoltó dandártábornok pohárköszöntőjével ért véget.
Galéria: Marcali Gábor