Baba-, mackó- és játékkiállításon a pedagógia szakirányú osztály

Diáktudósító
2024.12.11. 11:33

Hogy honnan lehet a legmesszebbre elutazni? A helyes válasz: a győri Széchenyi István Egyetemi Könyvtár és Levéltár előcsarnokából!

A Győri SZC Kossuth Lajos Technikum tanulóinak idén is lehetősége nyílt megtekinteni az Országos Baba Mackó és Játékkiállítást, mely immár 27. alkalommal kerül megrendezésre, s várja a látogatóit egészen december 13-ig.

A zárónap után, 14-én lehetőség nyílik részt venni egy mackókészítő foglalkozáson, az elsajátított tapasztalatokat felhasználva pedig akár nevezni is lehet a következő évi kiállításra.

A tárlatot Keglovich Ferencné Zita nyitotta meg, aki a Magyar Bababarátok Egyesületének elnöke , a kiállítás idei témájának pedig a karácsonyt tűzte ki. Korábban a Zichy palota nyújtott a kiállítás számára otthont, ám idén negyedik éve már, hogy a győri Széchenyi István Egyetem könyvtára vette át a stafétabotot.

A “Pincétől a padlásig” című program keretein belül megismerkedhettünk a központi könyvtár tereivel és szolgáltatásaival is, melynek köszönhetően sok érdekes információt tudhattunk meg az egyetemről, az egyetemisták életéről. Alkalmunk nyílt megtekinteni a zajszűrő szobákat, illetve az egyetemnek adományozott bagoly gyűjteményt is, mely szintén a könyvtárban kapott helyet.

A kiállítás legjobb része talán maga a szubjektivitása. Más-más kiállítási darabok fognak meg más-más embereket más-más okok miatt, és őszintén hiszem, hogy a sorokat végig járva mindenki talál a maga számára valami szívhez szólót. Az idősebb korosztály számára nosztalgikus látvány lehet gyermekkorukat idéző regényeik újragondolását látni (pl.: Abigél), a fiatalabbak pedig tátott szájjal leshetik az apró kézimunka szépségeit, a makettek varázsát. Háttértudással, esetleg anélkül, egyaránt élvezhető végigjárni a készítményekkel teli kiállítóteret. Aki pedig szeretné kimutatni a kedvenc kiállítási darabja iránti tetszését, annak adott az alkalom, hogy papíron szavazhasson! Az összesített szavazatokból kerül ki majd egy harmadik, egy második, illetve egy első hely. 

A regény alapú modelleken kívül természetesen sok más is fellelhető; némely produktum történelmi eseményt jelenített meg, de nem volt ritka a mesékből, anektodákból, filmekből, stílusirányzatokból, esetleg a Bibliából kiragadott események ábrázolása sem. A számomra legkedvesebb darabok a pillanatképek voltak; a buszmegállóban megpihenő nő, a nagykabátokban éneklő utcai kórus, a zalakomáromi viseletbe bújtatott család karácsonyi estéje..

A választott szakmánkból eredendően (pedagógiai szakasszisztens) minden évben meglátogatjuk a kiállítást, s minden évben egy azzal kapcsolatos feladatot kapunk. Az idei például a meseírás volt, melyben próbára tehettük a fogalmazáskészségünket, s megtanulhattuk gyermekköntösbe bújtatni a mesék általános tanulságait (pl.: a türelem vagy a szorgalom fontossága).

Az idei kiállításnak ráadásul volt pedagógiai vonatkozású babája is, ez volt a Waldorf baba.

A Waldorf baba egy természetes anyagokból készülő, kifejezéstelen arcú, szándékosan egyszerű kinézetű baba. Egyszerűsége ösztönzi a gyermeket arra, hogy saját fantáziája segítségével számára tetszőre alakíthassa át a babát.

Összegezve remek, és értékes időt töltöttünk el a Széchenyi István Egyetem Könyvtárában és Levéltárban. Aki egy izgalmas, és sokoldalú képzeletbeli utazásra vágyik, az mindenképp látogasson el a fentiekben említett helyre, amely egy egyszerű regisztráció függvényében látogatható.

Készítette:
Koller Hajnalka diáktudósító, 11.C osztály,Győri SZC Kossuth Lajos Technikum és Kollégium
Felkészítő tanár: Zajzon Gabriella

Az idei a negyedik év, amikor Diáktudósítók anyagai jelennek meg a Győr+ Médiában. Ebben a rovatban saját írásaikat, anyagaikat közöljük, az itt található cikkek nem a Győr+ Média által készített anyagok.