Tervező tehetségek titkai

P. Csapucha Adrienn Fotó: O. Jakócs Péter
2024.12.13. 15:02

Az elsőévesektől egészen a mesterszakos hallgatókig, több mint 200 fiatal vett részt abban a projektben, mely jövőbemutató építészeti remekművek terveinek elkészítésére ösztönözte a tehetségeket a Széchenyi István Egyetemen. A hallgatók cégektől, vagy külföldi munkákból is inspirálódhattak, de idén az önkormányzat egy korábbi kezdeményezésére egy leendő Ady Park zenepavilonját is megálmodhatták a jövő építészei.

Az Új Tudástér aulájában pénteken hatalmas plakátokon sorakoztak fel az építészhallgatók tervpályázatai. A projektek egyértelműen mutatják milyen sokszínű a campus tudásbázisa, vagyis mennyi tehetség tanul a győri Széchenyin. A különleges, egyúttal komoly szakmaiságot is feltételező feladat évek óta nagy sikerrel megy az egyetemen.

„2009-ben indult a design kurzusunk, vagyis egy 15 éves hagyomány újabb lenyomata a mostani tárlat. Minden évben próbálunk együttműködni külsős partnerekkel, az pedig külön öröm, mikor a városnak tervezhetünk, annak a közösségnek, ahol élünk. A hallgatók tele vannak friss ötletekkel, nem akadályozzuk meg őket abban, hogy sziporkázzanak, vagyis ez a mostani projekt arról szólt, hogy milyen új megoldásokat tudnak alkalmazni. Például Adyvárosba, vagy a város többi területére” – ismertette dr. Géczy Nóra.

A szakember hozzátette, hogy a fiatalok egy helyszíni analízissel kezdték a munkát, felmérték a terület adottságait, ahol a jövőben az Ady Parkot és vele a zenepavilont majd ki lehet alakítani. A tervezői nyomozásra egy szemeszterük volt, 20-25 éves időtávlatban létrejövő új közösségi tereket igyekeztek papírra vetni. „Nem azt várjuk, hogy a valóságnak tervezzenek, legyenek kreatívak, hisz ez egy oktatási folyamat is” – tette hozzá dr. Géczy Nóra, egyetemi docens, építésztervező művész.

Egy leendő Ady Park megvalósítása Boncsarovszky Péter nevéhez fűződik. Az önkormányzati képviselő ugyanis fontosnak tartotta, hogy az általa képviselt városrészben, a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője valamilyen formában megjelenhessen, méltón adózva a városrész névadójának emléke előtt. „Elkezdtünk gondolkozni, hogy hogyan lehetne elindítani a folyamatot, s bízunk benne, hogy ez nem áll meg a tervezés szintjén, mert valóban lenyűgöző elképzelések születtek. A hallgatók hónapokon keresztül energiát és időt nem sajnálva dolgoztak a többi között egy zenepavilon tervezésén. A két projekt tulajdonképpen összeforr, kíváncsi vagyok a végleges hallgatói ötletekre” – árulta el a projekt hátterét Boncsarovszky Péter.

A résztvevő fiatalok nagy lelkesedéssel kezdték meg a közösségi pavilon terveinek kidolgozását, így Tóth Olivér is. „Csapatokban dolgoztunk, próbáltuk a legjobb megoldásokat nyújtani a városnak. Sok segítséget kaptunk, hogy hatékonyan tudjunk dolgozni, tervezésnél figyelembe kellett vennünk a kontextust is, és a területen élők dinamikáját, a helyszín sajátosságait. Azt hiszem izgalmas design-ok születtek” – mondta a Győr+ Médiának az építészhallgató.

Az Ady Park és a zenepavilon tervei mellett a további projektek december 20-ig tekinthetőek meg, több mint 200 hallgató papírra vetett titkai, inspiratív ötletei sorakoznak az Új Tudástér aulájában.