Sayfo Omar kutatási vezető, a Migrációkutató Intézettől beszélt a vasárnapi Magunk Köztben az aktuális világpolitikai helyzetről.
Lehet-e béke a Szentföldön? – Az izraeli-palesztin konfliktusról szólt a narratíva nagy része, hiszen világunk forrong, különböző kontinenseken ölik egymást az emberek. Kérdések sorjáztak Omar irányába azzal a szándékkal, hogy próbáljuk megérteni a miérteket, az ok okozatot, a kinek az érdeke polémiát.
Az elmúlt évtizedek legbrutálisabb terrorakciójára válaszul Izrael megindította történetének egyik leghosszabb háborúját a Gázai övezetet uraló Hamasz ellen. A konfliktus hamar túlnőtt önmagán, és a nyugati világban is százezrek vonultak az utcákra az izraeliek elleni tüntetéseken. Ezek során pedig nem ritka az antiszemita megnyilvánulás és az erőszakos akció sem. De mi vezetett idáig? Megvalósulhat-e valaha a közel-keleti béke, és milyen tanulságai vannak az eseménysorozatnak Európa számára?
Sayfo Omar 2014-ben a Cambridge-i Egyetem vendégkutatója volt. Több nemzetközi tudományos folyóiratban jegyez cikkeket, első tudományos monográfiája az Edinburgh University Press gondozásában jelent meg 2021 júniusában. Írásai számos külföldi orgánumban, köztük a The New York Times-ban és Foreign Policy-ban is megjelentek. 2019 óta az Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézetének kutatója. A Migrációkutató Intézet munkatársaként az európai muszlim diaszpórák integrációjával és a közel-keleti társadalmak dinamikáival foglalkozik.
Rekordokat döntött tavaly a Latin-Amerikából az Egyesült Államokba induló illegális migránsok száma – derült ki az Interpol legutóbbi adataiból. Dél-Amerika már az ázsiaiak és afrikaiak számára is ugródeszkát jelent az amerikai álom felé, de a rossz politikai és gazdasági helyzet miatt egyre több latin-amerikai az Európai Uniót célozza meg.
Az Arab Barométer legújabb felmérése szerint az észak-afrikai országok fiatal népességének 50-70 százaléka a kivándorlást tervezi.
A gázai konfliktus miatt a legnagyobb amerikai egyetemeken október óta tartanak a diáktüntetések. A hallgatók azt követelik, hogy az intézmények álljanak ki a háború beszüntetéséért, illetve szakítsák meg együttműködéseiket Izraellel, valamint minden olyan vállalattal, amely kapcsolatban áll a zsidó állammal. Az Egyesült Államok elnöke Trump lett, hogy a republikánus kormány következetesen támogatja e Izraelt még nem tudni, hiszen január végétől indul csak a tényleges kormányzás, miért érzik úgy az amerikai egyetemisták, hogy a palesztin ügy mellett kell kiállniuk?
A beszélgetés már visszahallgatható: