Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából országos elismerést kapott Ruskáné Takács Anita tűzoltó százados, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. A százados asszony egy személyben látja el a megyében a katasztrófavédelmet érintő kommunikációs feladatokat. S akkor is beszélnie kell, amikor legszívesebben mindenki némán hallgatna.
Nevét, arcát és hangját ismerhetik, gyakran nyilatkozik a médiának. Most dr. Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója adott át neki elismerő oklevelet és tárgyjutalmat. Indoklásként a beosztásában hosszú időn át végzett kiemelkedő munkája szerepelt.
„Az országból három szóvivő – a Fejér, a Somogy megyei és én – kaptunk elismerést aznap, – kezdte szerényen a százados. A megyénkből pedig még ketten – egy informatikus kollégám és a Soproni Kirendeltség polgári védelmi felügyelője – kapott országos elismerést a nemzeti ünnepen. A szervezetnél egyébként 2001 óta dolgozom, ebben a beosztásban pedig már öt éve látok el szolgálatot.”
A megyei katasztrófavédelmi szóvivők tulajdonképpen egész évben készenlétben vannak, egy személyben látják el a munkakör feladatait. A telefonjuk a nap 24 órájában csenghet: bármikor történhetnek balesetek és tűzesetek.
„A káreseti kommunikáció mellett fontos része a munkánknak a megelőzés – folytatta a szóvivő. – Egész évben minden erőnkkel és minden fórumon igyekszünk felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a megelőzés mindannyiunk érdeke. Legyen szó akár a szén-monoxid-érzékelők nélkülözhetetlenségéről, vagy éppen a lakás és szabadtéri tüzek megelőzéséről.”
Nagyobb balesetnél, tűznél Anita többször a „frontvonalból” jelentkezik: telefonon ad felvilágosítást az újságíróknak, fotósoknak a tűzoltói beavatkozásokról, s ha kérik, nyilatkozik a kamerának. Emellett a megyei igazgatóság honlapját is folyamatosan hírekkel, felhívásokkal és fotókkal frissíti, havonta küld írást a „Katasztrófavédelem” – elektronikus magazinba.
„Elsősorban tűzoltó vagyok, de olyan hangvételben próbálok a civilekhez szólni, hogy érthető legyen számukra minden információ – mondta el a hivatásos szerv kommunikációjának stílusáról. – Szeretem a munkám, mert nagyon változatos, és reményeim szerint a megelőző kommunikációval, több emberen – ha nem is közvetlenül, de – segítünk: kevesebb tűz, vagy baleset történik. Természetesen a pozitív dolgokat, mint a különböző szakmai vagy kiemelkedő sporteredmények, amit tűzoltóink érnek el, vagy a különböző fejlesztések, vagy épp fiatal, pályakezdő tűzoltók munkakezdése, örömmel mutatom be akár a honlapon, vagy tudósítások során. De ugyanilyen öröm, ha az alkotói pályázaton a gyerekek rajzait – a tűzoltói munkákról – díjazzuk, vagy az iskolások körében népszerű tűzoltó tábort mutatjuk be. Ugyanakkor sokszor nehéz, amikor például egy tragédiánál újra és újra meg kell ismételnem, mi történt, hiszen mi is emberek vagyunk, ilyenkor nehéz élő adásban nyilatkozni…
A megyei szóvivő egyébként feleség, anya és nagymama: két felnőtt fia és egy kilenc hónapos unokája van. A velük töltött idő a leginkább kikapcsoló, illetve ha kutyájukkal sétálhatnak a szabadban. Egészen addig, amíg meg nem csörren a szolgálati telefon és újra szóvivőként kell helytállnia.
Havassy Anna Katalin
Fotó: O. Jakócs Péter