Tehetséges fiatalok

A fuvola és a zongora barátsága

Fotó: Marcali Gábor
Győr+
2020.03.06. 11:10

Újra együtt adott koncertet Győrben a két fiatal tehetséges zenész Keszei Johanna és Baross Ádám. A Francia Kék szalonban varázsolták el a közönségüket, bemutatva mennyit tanultak, fejlődtek hangszeres tudásban az elmúlt időkben.

A kamarakoncertet óriási érdeklődés előzte meg, ezért két előadást is tartottak a fiatalok Déjà Vu címmel. A hely nevéhez és hangulatához igazodva elsősorban francia szerzők műveit választották. Műsorra került G. Enescu: Cantabile et Presto, C. Chaminade: Concertino, F. Poulenc: Sonate pour Flûte et Piano (2. és 3. tétel), de felcsendült Bartók Béla: Román népi táncok című műve is.

A két zenész évek óta közösen lép fel különböző hazai és nemzetközi kamaraversenyeken, városi eseményeken, kulturális programokon. Az utóbbi időben azonban, a németországi tanulmányaik miatt nem hallhattuk itthon előadásukat, most a szemeszter szünet hozta újra össze őket Győrben. Az újbóli együttmuzsikálásuk kapcsán kértük, mutatkozzanak be, meséljenek magukról, hogy az érdeklődők jobban megismerhessék őket.

Kilenc évesen, a véletlennek köszönhetően kezdett el fuvolán tanulni Johanna. Ő ugyanis zongorázni szeretett volna, azonban a Liszt Ferenc Zeneiskola zongora szakán túljelentkezés miatt már nem volt hely. Mivel két barátnője fuvolázni tanult, ő is ezt a hangszert választotta. Hamar megszerette és rájött, hogy egész életében zenéléssel szeretne foglalkozni. Johanna a Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban érettségizett és ősz óta a Frankfurti Zeneművészeti Egyetemen tanul, Stephanie Winker és Stefan Albers fuvola professzoroknál.

Johanna azt mondja, ő nem egyetemet választott, hanem mestert, így került Frankfurtba. Új keletű pedagógiai módszereik, egyedülálló hangszertechnikai tudásuk miatt esett rájuk a választása.

Itthon elnyerte a Mol Tehetségtámogató Programjának pályázatát, valamint a győri Kantharosz Alapítvány támogatását is. A díjak segítségével hangszert vásárolhatott és részt vehetett külföldi versenyeken. A nemzetközi megmérettetéseken sikerrel szerepelt, Pozsonyban a IV. Flautiada Nemzeteközi Fuvolaversenyen első helyezést ért el, Olaszországban az V.” Severino Gazzelloni” Nemzetközi Fuvolaversenyen harmadik lett, Hollandiában pedig a Dutch International Flute Competition utolsó fordulójában szintén ő bizonyult a legjobbnak. Az utóbbi díjjal egy belgiumi fuvolakurzust és egy egyedi Wm. S. Haynes Co. Piccolot is nyert.

Nem is volt kérdés, hogy milyen pályát válasszon Baross Ádám, hiszen zenész családban nőtt fel. Az első billentyűjátékokra édesapja tanította, majd ő is 9 évesen kezdett zongorán tanulni a zeneiskolában. 2013-ben egy nyíregyházi zongoraversenyen harmadik helyezést ért el, akkor döntött úgy, hogy zenész lesz. Büszke a szintén egy nyíregyházi versenyen elért első helyére, a Budapesten rendezett nemzetközi Chopin zongoraverseny harmadik helyre, valamint arra, hogy Ungváron elnyerte a fődíjat. Ez egy franciaországi versenyen való részvétel volt, ahol idősebb zongoristák között sikerült megszereznie a harmadik helyezést. Ádámot is támogatta a Kantharosz Alapítvány, amely segítségével kottákat vásárolhatott, utazhatott, valamint elnyerte a Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjat is.

A fiú jelenleg érettségire készül a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában és ezzel párhuzamosan tavaly óta a weimari Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója. A zongorista szintén mestert választott magának, Szokolay Balázs személyében, akinek keszthelyi mesterkurzusán vett részt és akkor határozta el, ő tőle szeretne tanulni, így került Weimarba.

Ádám és Johanna kamarazenészként is számos versenyen bizonyított, koncertezett. Annak idején a zeneiskolában Gázserné Horváh Anna és Domsi Géza egyengette a tehetségek útját, szervezte őket kamrazenekarrá, sokat tanultak tőlük a fiatalok. A későbbieken Kovács Katalin és Baross Gábor is egyengette útjukat. „Az együttzenélés öröme más élmény, mint ha valaki szólóban áll ki színpadra.” – mondja Johanna.

Ádám szerint másfajta odafigyelést igényel a kamarazenélés. Elsősorban posztmodern, huszadik századi darabokat játszanak, de romantikus szerzemények is repertoárra kerülnek.

Ádám fő célja, hogy karmester legyen, Johanna pedig egy zenekarban szeretne első pozícióban fuvolázni, valamint szóló karriert befutni. Azt mondják, Németországban nagyon sok professzionális zenekar van, nagy a verseny, nehéz bekerülni.

A fiatalok napi 6-8 órát gyakorolnak hangszereiken, emellett elméleti képzéseken is részt vesznek. Rengeteg munkával, gyakorlással lehet elérni, hogy valaki magas szinten használja hangszerét és profi zenésszé váljon – hangsúlyozták a diákok. A sok feladat mellett alig marad szabadidejük, Johanna ha teheti koncertekre, hangversenyekre jár, hetente egyszer pedig az egyetemen jóga órán vesz részt, hogy mozogjon.

Ádám zenét hallgat, a jazzt és a latin zenét kedveli. Mint mondta, a zenészek nem sportolhatnak versenyszerűen, hiszen bármikor megsérülhetnek és akkor oda a karrier, de nagyon kedveli a testnevelés órákat.

Szerző: Földvári Gabriella
Televíziós szerkesztő: Ficsór Dávid

Kapcsolódó témák: #Győr+ TV | #zene |