Az építőipar is felkészül a helyzet kezelésére

„Próbáljuk rendezni sorainkat”

Illusztráció: Pixabay
Győr+
2020.03.25. 05:34

Az építőipart is érinti a jelenlegi koronavírus-járvány okozta előírások betartása. Kiss Árpád, az Árpádház Arrabona Kft. ügyvezetője szerint a múlt héten volt érezhető leginkább, hogy a járványügyi rendelkezések megjelenésének hatására mindenki megrohanta az építőipari telepeket és a kereskedőket a maradék raktárkészletekért.

„A héten próbáljuk rendezni a sorainkat és fenntartani valamilyen módon a termelést amennyire lehet. Bizonytalanság van” – mondta Kiss Árpád, hozzátéve, hogy találgatások folynak a területükön is, mi várható rövid, illetve hosszabb távon az építőiparban. Egyelőre annyit érzékelnek, hogy beláthatatlan még a következménye a jelenleg kialakult helyzetnek, minden attól is függ, hogy mennyi ideig tart a járvány. Az Árpádház Arrabona Kft. munkatársai két épületen is az utolsó simításokat végzik, múlt héten beszerezték és elszállították az építkezésekre a még hiányzó anyagokat, a héten pedig szeretnének elkészülni a végső munkálatokkal is, ilyenek még a takarítás, külső munkálatok és kisebb utójavítások. Amíg nem történik újabb kormányzati intézkedés, addig próbálják fenntartani a termelést.

Nagyon sok cég home office-ra tért át, az építőiparban ez a lehetőség nem teljesen járható, de az elővigyázatossági lépéseket mindenhol igyekeznek betartani a kollégák között is. A  partnercégekhez hasonlóan az irodai kollégák náluk is tudnak otthonról dolgozni. Az építkezéseken olyan munkaszervezésbeli intézkedéseket hoztak, amivel megvalósulhat az egyéni munkavégzés egy adott területen, hogy ne találkozzanak és legyenek együtt a dolgozók egyszerre többen együtt. Az építőipari partnercégeknél is a fertőtlenítő eljárások kidolgozása zajlik, hiszen ezt a területet is rendkívül váratlanul érte az elmúlt két hét. Még kevés az iránymutatás is, most próbálnak alkalmazkodni a kialakult járványügyi helyzethez a többi vállalkozással együtt, milyen eljárásokkal tudnák még biztonságosabbá tenni a dolgozóknak a munkavégzését. Van olyan példájuk, amikor a partnercégük az otthonról dolgozó kollégák autóját átadta olyan alkalmazottaknak, akik eddig tömegközlekedéssel jutottak el a munkába, több cégnél mellőzik a telephelyeken történő megjelenést, csökkentve ezzel az emberek egymással való találkozásának a számát, egyenesen a munkavégzés helyszínére mehetnek a dolgozók. Sok építőanyag-kereskedő is olyan jellegű kiszolgálást tart fenn, ami kiváltja az üzletbe történő bejárást. Például kikészítik a megrendelt és kiszállításra váró árut, és amikor a teherautó megy érte, csak egy targonca kell a rakodáshoz.

Mindenki igyekszik megtenni a legelővigyázatosabban a legtöbbet, amit lehet, és arra törekednek, hogy fenntartsák a működést, amíg lehet.

„Az építőipar eléggé „munkaerő igényes”, ha beszüntetjük a munkavégzést, akkor tömeges elbocsájtások következhetnek és munka nélkül marad nagyon sok ember. Ez a szektor tele van kis létszámú cégekkel, egyéni vállalkozókkal, akiknek hónapról hónapra kell a bevétel. Ezért is nagy a bizonytalanság, hogy mennyi ideig fog tartani ez a járvány és annak milyen következményei lesznek a jövőben” – mondta Kiss Árpád ügyvezető.  

Kapcsolódó témák: #Győr+ Rádió | #koronavírus |