Több mint kilencszáz éve minden Máltai szervezet jelmondata a világon „A hit védelme és a szegények szolgálata”. Ez a jelmondat a koronavírus-járvány idején még inkább követendő a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál is, hiszen ahogy eddig, most is a legfontosabb számukra a hit védelme, a szegényekhez, bajbajutottakhoz való odafordulásban való példamutatás és szeretet, a rászoruló ember valódi szolgálata.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál az elmúlt két hétben a járványra történő felkészülés zajlott. „Ez egy olyan humanitárius katasztrófa, amelyben eddig nem is nagyon látszódott, hogy kik a károsultak. Ez azért volt megdöbbentő, mert a természeti katasztrófák esetében szinte azonnal látható, ki a károsult és azoknak próbálunk meg segíteni – ismertette a kialakult helyzetet Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke hozzátéve, hogy a felkészülésben már sokat javult a helyzet és egyre inkább tudják, hogy kiknek kell az azonnali segítségnyújtás.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat eddig is kiemelkedő szerepet vállalt a természeti és humanitárius katasztrófák elhárításában, tevékenységük egyik jelentős részét jelentette ez a fajta helytállás. Kész megoldásaik, protokolljaik vannak ezekre a helyzetekre, mit kell tenni és hogyan lehet hatékonyan működni.
A Máltai Szeretetszolgálatnál a felkészülési időszakban a legfontosabb feladat az volt, hogy a szociális intézményeikben élő ellátottakat biztonságba helyezzék. Elrendelték a látogatási tilalmat, egyes intézmények működését átalakították, a szabad kapacitású dolgozókat áthelyezték más szolgáltatásba, pl. az idős ellátás területére. „A vírusjárvány miatt bevezetett országos rendelkezéseket szigorúan követve a saját intézményhálózatunkat is átszerveztük” – mondta az ügyvezető alelnök. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyben karitatív szervezet is, nem csak intézményfenntartó, így a jótékonysági szerepvállalásukat is újragondolták abban az irányban, hogyan tudnak a vészhelyzetben segíteni a legjobban és leghatékonyabban. Az idős, 65 év feletti önkénteseiket egészségük megóvását szem előtt tartva az otthon maradásra kérték. Döntést hoztak abban is, hogy a 18 év alatti önkéntesek sem vehetnek részt a segítő munkában, most mindkét korosztály abban tud a legtöbbet tenni, ha otthonában marad. Ugyanígy felfüggesztették a magánszemélyektől érkező tárgyi adományok fogadását is, hiszen őket sem szeretnék kitenni a kockázatnak, kérték, tegyék félre a felajánlásaikat a vírushelyzet utáni időszakra. A csoportos ruha- és élelmiszerosztásokat szintén szüneteltetik csökkentve a fertőzés terjedésének kockázatát.
A szeretetszolágat most arra fókuszál karitatív munkájában, hogy megszervezze és célzottan eljuttassa a bajba jutott egyéneknek és családoknak a különböző adományokat, hiszen egyre jobban körvonalazódik, hogy kinek kell a segítség. Azok kerültek most a legnehezebb helyzetbe, akiknek hirtelen átmenetileg vagy véglegesen megszűnt az állásuk és ezáltal a jövedelmük. Sok ember „kényszerpihenőn” van, többeknek nincsenek tartalékaik. „Nekik van szükségük a legnagyobb segítségre, így egyéni helyzetkezeléssel azokon a településeken, ahol jelen vagyunk, próbálunk a lehetőségeink szerint tenni értük” – mutatott rá Győri-Dani Lajos az általuk felmért célcsoportra. A másik nagy és fontos terület az iskolarendszerben történt változás, a legszegényebb diákok elestek a tanulás lehetőségétől, modern eszközök hiányában nem tudnak részt venni a digitális oktatásban. „A mi általunk tanított gyermekek képességükben nem, de lehetőségben le vannak maradva kortársaiktól. Ebben a helyzetben, amikor nincs módunk velük együtt lenni, mindent megteszünk, hogy a tanításukat digitális eszközök fejlesztésével, a kapuba tett leckével és feladatlappal és egyénre szabott egyéb segítségünkkel fenntartsuk. Ha ez nem sikerül, a szakadék közöttük és kortársaik között növekszik, amit nem engedhetünk meg magunknak” – hangsúlyozta az ügyvezető alelnök, mennyire kiemelten figyelnek a legfiatalabb generációra is. Harmadik nagy részét képezi a jelenlegi munkájuknak az idősek védelme és ellátása. Azokon a településeken, ahol jelen van a Máltai Szeretetszolgálat, elkezdődött az együttműködés a polgármesteri hivatalokkal, önkénteseik bekapcsolódtak a munkába.
Nagyon sok helyen már a szervezés nyomán azonnal elindult a karitatív munka és számos országos programot is elkezdtek. Ilyen többek között az a távkorrepetáló tanulóprogram, ahol olyan gyerekeket kötöttek össze, akik korrepetálhatják egymást, ennek koordinálását végzik a szeretetszolgálat munkatársai, mentorálva a kortárs együttműködést. Már szervezik az elindítását annak is, hogy magányosan élő időseket telefonon kapcsolnak össze fiatalokkal, hogy ezzel is segítsék oldani az egyedüllétüket, a beszélgetések lelkileg is feltöltődést nyújthatnak mind az idős, mind a fiatal korosztály számára.
Győri-Dani Lajos fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a korlátozó intézkedések miatt a mozgó orvosi rendelőjük szünetel, de a fővárosban a Szeretetszolgálat Batthyány téri egészségügyi centruma továbbra is fogadja a hajléktalan embereket.
A jelenlegi időszakban folyamatosan reagálnak az eseményekre, védőfelszerelést biztosítanak azokon a területeken dolgozóknak is – legyen az intézményi idős ellátás, hajléktalanok ellátása, házi segítségnyújtás, családsegítő vagy támogató szolgálat -, ahol a vírusjárvány előtt nem volt szükség annak használatára. A védőfelszerelések folyamatos pótlása nagyon indokolt – saját intézményükben is szájmaszkok varrását végzik -, hiszen a munkatársak így tudják megvédeni saját magukat is annak érdekében, hogy a munkájukat felelősségteljesen végezhessék.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál a vírusjárvány idején központi irányítással, a régiók munkáját összehangolva szorosan együttműködve végzik a feladatokat az egész országban.
Kozma Imrétől, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnökétől, a Betegápoló Irgalmasrend magyarországi vezetőjétől kevés alkalommal hallottunk személyes történetet, ezúttal saját tapasztalataival üzent kortársainak, sorstársainak, amelyben minden idős és veszélyeztetett embert arra kér, vállalja azt az áldozatot, hogy otthon marad a következő hetekben.
“Minimum ennyivel tartozunk a hazánknak, nemzetünknek és önmagunknak. Hiszen azt akarja mindenki, hogy ne életáldozattal fizessünk a járványnak”
– hangsúlyozta Kozma Imre az általa közzétett videóban.