A gyermekek különösen nehezen viselik a bezártságot, ezért fontos, hogy a kijárási korlátozás idején is biztosítsuk számukra a megfelelő mozgásteret, illetve kíméljük őket a feszültségtől - fejtette ki Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília elmondta, az elmúlt 24 órában 300-ra emelkedett az igazoltan koronavírussal-fertőzött betegek száma. Ugyanakkor örömhír, hogy az elmúlt egy napban haláleset nem fordult elő, illetve 34-re nőtt a gyógyultak száma.
A járvány terjedésének lassítása érdekében rendkívüli intézkedések bevezetésére volt szükség, többek között:
- megtiltották a külföldiek Magyarországra való beutazását
- a külföldről hazatérő magyaroknak kötelező egészségügyi vizsgálatnak alávetniük magukat, s akik igazoltan betegek, hatósági házi karanténba kell vonulniuk 14 napra
Pénteken újabb intézkedést jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök: kijárási korlátozást rendelt el Magyarország egész területére március 28. és április 11. között, amely főként az idősek, de mondhatni, az egész lakosság védelmét szolgálja.
A tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra is, az idősek különösen veszélyeztetettek, ezért is kell, hogy fokozottan vigyázzunk rájuk. Ők ezentúl meghatározott időben vásárolhatnak: az élelmiszerboltokat, drogériákat és patikákat a 65 év felettiek 9 és 12 óra között látogathatják. Ugyanakkor továbbra is az a kérés, hogy ha tehetik, ne hagyják el otthonukat, vegyék igénybe a családtagok, illetve az önkormányzatok segítségét. Kérik, hogy a találkozásokat kerüljék, hiszen most nem ennek van itt az ideje.
Müller Cecília megnevezte azokat a laboratóriumokat, amelyek a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumán kívül koronavírus-mintákat vizsgálnak. Ezeket már jó előre kijelölték – tette hozzá. Így az NNK laborján kívül a Dél-pesti Centrumkórház (Szent László kórház), a négy egyetemi – Budapest, Pécs, Debrecen, Szeged -, valamint egy győri laboratórium lett kijelölve.
A szakember elmondta, az intézkedésekkel arra törekednek, hogy a járványgörbét elnyújtsák, éppen azért, hogy ne alakuljon ki az olaszországihoz hasonló helyzet. Az országos tisztifőorvos jelezte, a jelenlegi helyzet nagy kihívás mindenki számára, de az egész járvány sikeres kezelése múlik azon, hogy mindenki egy emberként betartja a hatóságok utasításait.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a sürgősségi egészségügyi beavatkozásokat továbbra is elvégzik, továbbá minden olyan műtétet, beavatkozást el kell végezni, aminek elmaradása egészségromláshoz vagy az életminőséget rontó állapothoz vezetne. Ezek a műtétek nem halaszthatók – jelentette ki.
Müller Cecília kitért arra is, a gyermekek különösen nehezen viselik a bezártságot, ezért fontos, hogy számukra biztosítsunk megfelelő mozgásteret. Természetesen nem tiltja a kijárási korlátozás, hogy levigyük őket az utcára, ezzel is könnyítve számukra a bezártság elviselését. Viszont kérik, hogy ezt se csoportosan tegyük, azokat a gyerekeket, akik nem egy háztartásban élnek, tartsuk távol egymástól! Ha pedig lázas, illetve köhög a gyerek, semmiképp se vigyük ki!
Azt is kérik, hogy a felnőttek ne ragasszák gyermekeikre a feszültséget, fokozottan figyeljenek rájuk, beszélgessenek velük, oldják bennük a stresszt, a félelmeket. Számos otthoni tevékenységre nyílik most lehetőség, például a családi társasjátékozásra – ezeket a lehetőségeket kell most kihasználni, s tartalmasan eltölteni a rendelkezésre álló, bezárva töltött időt.
Forrás: MTI