Pillanatok alatt fordult fel mindannyiunk élete, de ezekben a napokban úgy érzem, hogy egyre többen felocsúdnak az első sokkból. Észrevehetően emelkedik az önkéntes kezdeményezések száma, és arról is egyre többet hallhatunk, hogy minként tehetjük tartalmasabbá a négy fal közé zárt mindennapjainkat. A könyvek, ahogy eddig, most is hű társaink lehetnek.
„Úgy tapasztalom, hogy az emberek átgondolták eddigi életüket, mostani élethelyzetüket. Szerencsére sokan maradnak otthon, a baráti körömben pedig azt látom, hogy egyre többen vesznek le könyvet a polcról” – kezdi Berta Péter, a Győrben élő könyves blogger, a Zama blog szerzője.
Ehhez pedig az kell, hogy az emberek felfedezzék otthonaikat. A felfedezés a szorongás egyik „ellenszere” lehet, így az otthoni könyvespolcok átkutatása pozitívan hathat ránk. „Sokszor a televízióban ugyanaz megy, a sorozatokat már újranézték, így kíváncsiak lesznek, hogy milyen könyv rejlik otthon. Ezáltal pedig kicsit kiszakadhatnak a négy fal okozta bezártság érzetből.”
Ne csak a könyvújdonságokat keressük, hanem böngésszünk át olyan polcokat, amelyekre évek óta csak megszokásból vetünk pillantást. „A szüleimnél például Rejtő Jenő, Leslie L. Lawrence, Szabó Magda könyvek és krimik sorakoznak. Ezek a legtöbb családban megtalálhatók. De jusson eszünkbe egy régi kötelező olvasmányunk, vagy olyan klasszikusok, amelyek felnőtt fejjel még többet adhatnak, mint például A kis herceg” – emeli ki Berta Péter.
Az sem mindegy, hogy milyen könyvet veszünk a kezünkbe, és lehet, hogy válogatnunk kell, mire megtaláljuk a számunkra megfelelőt. „Sok stressz ér minket, a közösségi oldalakat böngészve rengeteg információval találkozunk, ami visszavetheti a kedvünket. Én is olyan olvasnivalót választok, ami feltölt, felvidít, motivál, vagy akár tanít. Jó példa lehet, hogy újra elkezdtem forgatni az angol könyveimet. Szerintem a pozitív töltet fontos ebben az időszakban.”
Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a kedvenc szerzőmtől „felhalmoztam” könyveket az elmúlt hónapokban, így tudom, hogy Murakami Haruki írásait bármikor olvashatom. Berta Péter is arra hívja fel a rutinosabb olvasók figyelmét, hogy a kedvenc szerzők írásai megoldást jelenthetnek. „Egy kedvenctől tudom, hogy mit várhatok, és mi lehet az a momentum a történetben, ami megmozgatja az agyamat és kizökkent a monotonitásból. Emellett a pszichológiában is igyekszem elmélyülni. Ha máskor nem, talán most van rá lehetőségünk, hogy felismerjük, egy szorongásról szóló könyv, miként javíthat a jelenlegi helyzetünkön. Az önismeret ideje jött el, szerintem.”
A végére néhány személyes megjegyzést engedjenek meg.
Úgy hiszem, a rutinos olvasóknak nem kell bemutatni, hogy a könyvek mi mindent adhatnak hozzá az életünkhöz. Ahány könyv, annyi kaland. Ahány kaland, annyi lehetőség, hogy akár a személyiségünk is fejlődjön. A rutinos olvasók jól tudják, hogy milyen újra és újra érezni az új könyvek illatát, vagy a régebbi kötetek poros szagát.
Akik pedig eddig nem olvastak, vagy csak kacérkodtak a gondolatával, kezdjék el mihamarabb. Ugyanis ezzel nem lehet elkésni. Én magam lassan húsz éve vagyok könyvmoly, és már elkezdtem az egyetemet, amikor rákaptam az olvasás utánozhatatlan ízére. Ráadásul egy jó könyv megnyithatja azokat a kapukat, amik egyébként zárva vannak. Egy jó könyv képes arra, hogy átrepítsen minket egy másik világba, miközben továbbra is a fotelben ülünk, és az ablakon az üres utcák némasága szűrődik be.