A Covid-19 fertőzés komolyabb lefolyású lehet a súlyos, vagy nem megfelelően kezelt asztmás betegeknél – erre hívta fel a figyelmet az Asztma Világnapján dr. Tamási Lilla egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese.
Magyarországon 310 ezer gondozott asztmás van, 5-10 százalékuk súlyos állapotban.
„Az asztma az alsó légutak tartósan fennálló gyulladásos megbetegedése, melynek tünetei a fulladás, köhögés, nehézlégzés, a hörgőgörcs okozta sípolás, búgás a mellkas felett” – ismertette dr. Tamási Lilla. Hozzátette: kialakulásának pontos okait nem ismerjük, azonban „az örökletes, genetikai adottságok nagy valószínűséggel szerepet játszanak, és a betegség gyakoriságának emelkedésében a nagyvárosi életmód, illetve a civilizációs ártalmak is meghatározó tényezők”
A szakember hangsúlyozta: a járványhelyzetben a legfontosabb, hogy az asztmás beteg, aki elkapja a COVID-19 fertőzést, a megelőzést szolgáló, rendszeresen használandó belégző készülékét továbbra is alkalmazza. Az asztmásoknál előfordul, hogy nehezebben lehet felismerni magát a vírusfertőzést, hiszen több tünet megegyezhet az alapbetegség panaszaival.
A súlyos állapotú asztmásoknál nem lehet teljesen tünetmentessé tenni a betegséget, időnként tablettás szteroidokra is szükségük van, és előfordul, hogy kórházi kezelésre szorulnak. Az elérhető gyógymódok – köztük a korszerű biológiai terápiák- azonban sokat javítanak az állapotukon.
A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján működik a Súlyos Asztma Ambulancia, mely előzetes, orvossal történő telefonos időpont egyeztetés alapján fogad betegeket, az egyeztetést és beutalást tüdőgyógyász szakorvos tudja megtenni tüdőgondozóban, tüdőgyógyászati ambulancián – tájékoztatott a specialista.
Forrás: Semmelweis Egyetem