Az illetékmentesség is a csok plusz egyik előnye lehet

MTI Illusztráció: depositphotos.com
2024.04.18. 15:50

A teljes visszafizetést tekintve több tízmillió forintot is megspórolhat az, aki a csok plusz támogatott hitelkonstrukciót és az ezzel járó illetékmentes ingatlanvásárlási lehetőséget választja - hívta fel a figyelmet csütörtökön kiadott elemzésében a Duna House.

A közleményben Fülöp Krisztiánt, a Credipass magyarországi vezetőjét idézték, aki szerint a kétgyermekes csok plusz támogatott hitel havi törlesztőrészlete 50 ezer forinttal alacsonyabb is lehet, mint egy 30 millió forintos, 25 éves futamidejű piaci hitelé, ami évente 600 ezer forintot jelent a családoknak. Ebben még nincs is benne az illetékmentesség. Egy 6,3 százalékos kamatozású piaci lakáshitellel összehasonlítva, és a hitel teljes visszafizetését tekintve, közel 20 millió forint maradhat az ügyfelek zsebében a futamidő leteltével. Ez már tartalmazza a megspórolt vagyonszerzési illeték összegét is, amely minden esetben az ingatlan vételárának 4 százaléka – tette hozzá a szakértő.

A Duna House idei első negyedéves értékesítési adatai alapján a fővárosban átlagosan 54 millió forintért vásároltak ingatlant az érdeklődők – ennél a vételárnál az illeték összege 2 millió 160 ezer forint. Ezt mind a csok plusszal, mind pedig a falusi csokkal teljes mértékben elengedi a hatóság.

Az elemzésben kitérnek arra is, hogy tavaly év végén még arról szóltak a hírek, hogy az új csok plusz esetén az ingatlan vételárának 80 millió forintot meghaladó részére szükséges illetéket fizetni, azonban ezt a felső korlátot december végével kivezették, így a mostani jogszabályban már nincs ilyen típusú vételárra vonatkozó korlátozás, illetve az is fontos kitétel, hogy a csok plusz maximum 150 millió forintos vételárig vehető igénybe.

A Duna House végezetül arra figyelmeztet, hogy a vásárlást követően a NAV helyszíni szemlét tarthat az ingatlanban, ugyanis az illeték kiszabásáról szóló határozatot akkor is megkapják az ügyfelek, ha illetékmentes a vásárlás. Helyszíni szemlét általában akkor tart a hatóság, amennyiben az ingatlan vételára jelentősen eltér a piaci ártól.

Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #CSOK Plusz |