Az ország egész területén igényelhető a csok plusz, az akár 50 millió forintos, maximum 3 százalékos kamatú, államilag támogatott hitel; az új otthonteremtési program kedvezményes hitelkonstrukciója január elsejétől érhető el - tudatta Hornung Ágnes a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára.
A segítséget a bővülő családok tudják igénybe venni, amelyek további gyermeket vállalnak. A hitel összege a meglévő, illetve a vállalt gyermekek számától függően változik: 15, 30 vagy 50 millió forintot vehetnek igénybe az első közös otthon megszerzésére, nagyobb ingatlanba költözésre vagy a meglévő bővítésére.
A támogatási forma az anya 41 éves kora betöltéséig igényelhető, de két évig az ennél idősebb édesanyák is igényelhetik, ha igazolják a 12 hetes várandósságot. Az első közös otthon megszerzésénél maximum 80 millió forintig vásárolható ingatlan, nagyobb ingatlanba költözésnél 150 millió forint az értékhatár, a konstrukció mindkét esetben illetékmentes.
A babaváró hitel összege is emelkedik. Ennél 30 év lesz a korhatár, de itt is lesz egyéves moratórium: 2024. december 31-ig a 41 éves édesanyák is igényelhetik, ha a 12 hetes várandósságot igazolják. A szintén államilag támogatott hitel összege legfeljebb 11 millió, és három hónap múlva szabad felhasználásúvá válik.
A falusi csokról Hornung Ágnes elmondta: az 5000 lakosúnál kisebb településeken igényelhető, és kombinálható a csok plusszal. Ha egy család 5 ezer fő alatti településen további gyermeket vállal, és háromgyermekessé válik, kaphat 15 millió forint falusi csokot vissza nem térítendő támogatásként, egy maximum 50 millió forintos államilag támogatott hitelt a csok plusz keretén belül, azaz a babaváró hitellel együtt összesen 76 millió forintos állami támogatást tud igényelni.
A csalad.hu oldalon találhatók a támogatások részletes tudnivalói.
2015-ben indult el a csok (családi otthonteremtési kedvezmény), és óriási eredményeket ért el, több mint 230 ezer család igényelte, vagyis minden ötödik lakástranzakciót csokkal valósították meg Magyarországon. Változik a gazdasági helyzet, a korábbi állami támogatási összegek inflálódtak, ezért vezetik be a csok pluszt.
Illusztráció: Depositphotos