Jelenleg nyolcvanöt százalékot is meghaladta a Vének és Gönyű térségében épülő torkolati zsiliprendszer készültségi állapota. A 30 milliárdos beruházást várhatóan jövő tavasszal fejezik majd be, és a próbaidőszak után május végén végleg üzembe á
Kara Ákos a beruházás miniszteri biztosa az építmény árvízvédelmi jelentőségére hívta fel a figyelmet, hisz az építmény képes lesz áradások idején az Öreg Duna visszaduzzasztó hatásait mérsékelni, és állandó, kiszámítható vízszintet biztosítani a Mosoni Dunán.
A helyszínen tekintette meg a beruházást dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter, aki elmondta kiemelkedően fontos beruházás folyik térségünkben, hisz a műtárgy segítségével, a dunai szállításban, kereskedelemben rejlő lehetőségeket ki lehet majd használni. Egy ilyen fix vízszintű kikötő létrejötte hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország logisztikai kapacitásait jelentősen javítani lehessen.
Láng István, az Országos vízügyi főigazgatóság főigazgatója kiemelte, a műtárgy legfontosabb feladata a szigetközben jelenleg tapasztalható vízhiány megszüntetése lesz. Segítségével újra kialakulhatnak a térségre jellemző vizes élőhelyek. „Ilyen műtárgy még nem épült az elmúlt harminc évben, így ez a beruházás az új szemléletű vízgazdálkodás mintaműtárgya lesz”- tette hozzá a főigazgató.
Az eseményen Simon Róbert Balázs a térség egyik országgyűlési képviselője a környezetvédelmi szempontok mellé a térség turizmusának fejlődési lehetőségét is felsorakoztatta. A vízszint szabályozó gát segítségével ugyanis újra hajózható válik a Mosoni Duna, és ezzel újabb látványosságokat kínálhat a Szigetköz az idelátogatóknak.
Az esemény zárásaként Palkovics László indította el a gátrendszer hajózó zsilipjének szegmenskapuját, ami a rendeltetésének megfelelően, először, de nem utoljára emelkedett a magasba.
Fotógaléria: O. Jakócs Péter
Az eseményen ott volt a Győr+ TV stábja is:
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt