A parlagfű világszerte több allergiás megbetegedésért felelős, mint a többi allergén növény együttvéve. Rendkívül gyors terjedése miatt az allergiás megbetegedések számának rohamos emelkedését eredményezi. Éppen ezért fontos a hatékony védekezés megszervezése, így a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal a parlagfű mentesítéssel kapcsolatosan tájékoztatótó tartott szerda délelőtt az együttműködő társszervezetek képviselőinek.
A parlagfű elleni védekezés szabályozása szigorodott, ami a gazdálkodókat is érinti, többi között erről is beszélt Szemerits Attila a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály vezetője:
„Olyan változás lépett életbe a törvény vonatkozásában, hogy azokon a területeken is el lehet rendelni a közérdekű védekezést, ahol a kultúrnövények száma ugyan meg van, de a parlagfű borítottsága eléri a 30%-ot. ez a korábbi években nem volt, és ez egy nagyon komoly drasztikus változás. Ezzel jelentősen csökkenthető az aktív pollenek kibocsájtása a mezőgazdasági területeken”
A parlagfű növekedésében is megfigyelhető, hogy a természet két-három hetes csúszásban van. Ettől függetlenül az allergén gyomnövények már megjelentek a földeken.
„Jelen pillanatban, a megye területein 40-50 centiméteres parlagfüveket találunk. Ezek most az intenzív növekedés időszakában vannak. Tehát a virágkezdemények még nem jelentek meg. Most viszonylag kegyes az időjárás hozzánk, mert ebben a nagy hőségben a növények fejlődése is visszafogottabb.”
A védekezést nehezíti, hogy két évvel ezelőtt, a parlagfűnek egy újabb változatát azonosították.
„A megyében ez fajta növény csak lokálisan, egy-két ponton jelent meg. Annyit lehet tudni erről az új változatról, hogy lényegesen gyorsabb a fejlődése. Ez a fajta akár már júniusban is virágozhat és pollent szórhat. Ezért változott úgy a jogszabály, hogy nem dátumhoz köti a védekezési kötelezettséget, hanem a növények fenológiai állapotához.” –tett hozzá az osztályvezető.
A tájékoztatón elhangzott: idén is lesz légi és földi ellenőrzés, de továbbra sem a büntetés kiszabása a cél, hanem az, hogy elsősorban a gazdákkal együttműködve még kevesebb parlagfű legyen a megyében.