Koronavírus - további kisvállalkozók kapnak adómentességet

Egészségügyi és gazdasági intézkedéseket vezetnek be

Fotó: Orbán Viktor Facebook
Győr+
2020.03.23. 11:27

„Átléptünk a csoportos fertőzések szakaszába” – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn délelőtt az Operítv Törzs sajtótájékoztatóján.

Tizenkét napja hirdették ki a rendkívüli jogrendet, amire azért volt szükség, mert a koronavírus ellenszerét még nem találták meg az ellenszert.

„Az volt a kérdés, hogy várakozzunk, vagy cselekedjünk, és mi úgy döntöttünk, hogy várakozás helyett felvesszük a kesztyűt” – mondta Orbán Viktor az Operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján.

Négy vonalon szervezte meg a védekezést a kormány: rendőri-, katonai-, egészségügyi-, gazdasági területen. A hét halottból öten szív-, ér és cukorbetegségben szenvedtek, egy daganatos, egy pedig vastagbél betegségen szenvedett.

Egészségügyi intézkedések

167 fertőzöttből 106 hordozó, akik nem mutatnak tüneteket, csak bennük van a vírus. 27 tüneteket is mutat, 9 ember intenzív ellátásra szorul.

Az egészségügyi készletekről Orbán Viktor elmondta: napi 25 ezer orvosi maszkot gyártanak, amiből jelenleg 1,5 millió áll rendelkezésre, de tovább növelik a kapacitásokat van még 20 millió gumikesztyű is, valamint 2560 darab lélegeztetőgép is rendelkezésre áll.

A hétfőn hozott döntések szerint, keddtől minden intenzív ágy mellett dolgozó speciális maszkot kap, a nem intenzív ágy mellett dolgozók sebészi maszkot kap. Akit vírusgyanúval hoznak be, azonnal maszkot kap.

„A védekezés hosszú lesz, eszközökre is hosszú időn keresztül lesz szükség” – mondta.

További gazdasági intézkedések

Hat további gazdasági védelmi döntést jelentett be a miniszterelnök:

  • a taxisok után további 8400 kisvállalkozásnak adnak a KATA-járulékfizetés alól mentességet – a pontos tevékenységi köri felsorolást a rendelet tartalamazza majd,
  • a március 20 előtt keletkezett KATA-adósságokra mentességet ad a kormány a veszélyhelyzet idejére
  • mentességet kapnak a magyarországi médiaszolgáltatók a kieső reklámbevételek miatti adóbefizetésre,
  • a kilakoltatásokat, lefoglalásokat felfüggesztik a veszélyhelyzet idejére,
  • az adótartozások behajtását is felfüggesztik,
  • a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyed-jogosultságokat fenntartják

Rendőrök, katonák, polgárőrök is bevetésen

A több mint 70 ezer rendőr mellett polgárőröket is bevetnek a veszélyhelyzetben. Nekik azonban csak úgynevezett rendfenntartási hatáskörük van. Nekik kell majd ellenőrizniük például azokat, akik hatósági házi karanténba kerültek. 

Közel 140 ezer rendőrt és katonát rendeltek ki a rend fenntartására. Orbán Viktor elmondta: 23 950 hivatásos katona, 9381 tartalékos állományban lévő katona, 10 649 öt éven belül leszerelt katona áll rendelkezésre a közrend és köznyugalom fenntartására. Ők emelt szinten vesznek részt a határvédelemben, illetve a kiemelt vállalatokhoz operatív irányítási csoportot rendel ki, hogy segítséget tudjanak nyújtani.
Több mint 70 ezer bevethető egyenruhás van, aki 60 év alatti, tette hozzá. Polgárőrből 46 573 fő van, akinek nincs fegyvere, ők is bevethetők a rendfenntartásra.

Az intézkedések része az is, hogy a turizmushoz és a vendéglátáshoz hasonlóan a magyarországi médiaszolgáltatók is mentességet kapnak a kieső reklámbevételek miatt. Döntés született arról is, hogy a kilakoltatásokat és a lefoglalásokat, valamint az adóvégrehajtásokat felfüggesztik, a fennálló adótartozásokat elég lesz a veszélyhelyzet lejárta után befizetni. A veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat meghosszabbítják, az édesanyákat jelenlegi státuszukban tartják a veszélyhelyzet idejére.

Hangsúlyozta, az intézkedések a magyarok munkahelyeinek megvédését célozzák. Aki pedig elveszíti állását, azt abban kell segíteni, hogy mihamarabb újat találjon – mondta, megjegyezve, hogy mindez 2010 után már sikerült, “most is talpra fogunk majd állni”.

Orbán Viktor szavait azzal zárta: az előttünk álló időszak nehéz lesz, mindenkitől személyes erőfeszítéseket kíván majd, de vállalni kell őket, mert “emberéleteket menthetünk most meg”. “Minél többen működünk együtt, annál több életet tudunk megmenteni. Olyan feladat előtt állunk, amit egyedül senki nem tud megoldani. Mindenkinek van felelőssége, (…) a széthúzás és a viták helyett most az összefogás ideje érkezett el” – mondta, hozzátéve, erre kéri majd a parlamenti képviselőket.

Kapcsolódó témák: #koronavírus |