Kormányinfó

Gulyás: az erdőgazdaságoknál lehet közvetlenül fát vásárolni – FRISSÍTVE!

Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Győr+
2022.09.08. 10:33

Csütörtökön 10 órától tart Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Mutatjuk a legfrissebb kormányzati bejelentéseket.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője arról beszélt elsőként tájékoztatóján, hogy egész Európában rendkívül nehéz az energiaellátás helyzete, az árak emelkedése miatt pedig gazdasági válsághelyzet alakult ki. Mint mondta: a szankciós politika nem váltotta be a reményeket, Oroszország extraprofitra tett szert. “A legfőbb probléma a gázhelyzet, ellátási problémák vannak több országban. Mind a lakosság, mind a vállalatok számára a legfontosabb a gázfogyasztás csökkentése, éppen ezért 25 százalékos gázfelhasználási csökkentést kell az állami szerveknek végrehajtani, kivétel ez alól a kórházak és a bentlakásos szociális intézmények” – jelentette be a miniszter.  

Az otthoni munkát az államigazgaztásban nem támogatják, és a minimális hőmérséklet 18 fok lehet – mondta a miniszter. Gulyás szólt arról is, hogy ez a 18 fokos szabály az állami intézményekre vonatkozik majd.  

A tájékoztatón elhangzott, hogy a rezsicsökkentés átlagfogyasztásáig 150 ezer forintos támogatást ad havonta a kormány. A miniszter kiemelte, hogy jövő héttől az erdőgazdaságoknál közvetlenül lehet fát vásárolni hatósági áron. Hangsúlyozta: azért lesz hatósági ár, hogy a nagy igények miatt ne fussanak fel az árak. 

A tűzifaigények kielégítése a fűtésszezon kezdetéig zajlik, 10 köbméternyi fához mindenki akinek kell, az hozzájuthat.

A távhő kapcsán Gulyás Gergely megerősítette, hogy a távhő ára a lakossági fogyasztók számára nem fog változni. “Áremelésre szándék sincsen, úgy látjuk, tudjuk a távhőt biztosítani!”

Témánál maradva a miniszter elárulta, hogy állami elővásárlási jog lesz a barnaszén kapcsán. Ha minden kapacitás elindul 280 ezer tonna lehet a barnakőszén-kitermelés.

Munkahelyvédelmi-programra van szükség a magas energiaárak miatt a vállalkozói szektorban – jelentette be Gulyás. Az energiaintenzív iparágakban támogatási programot dolgoz ki a kormány– tette hozzá.

A gáz vonatkozásában a Kormányinfón elhangzott, hogy aki havonta diktál, annál nem tudja a szolgáltató 12 egyenlő részre elosztani a 144 köbméteres fogyasztást, tehát ezért lehettek kiugró számlák augusztusban, de a végén mindenki vissza fogja kapni a többletet. Újságírói kérdésre reagálva a miniszter úgy reagált, hogy az önkormányzati szektorban mindenkinek segítenek majd, akin tudnak. “Az alapszolgáltatásokat mindenhol biztosítani kell!” 

Egy másik kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elárulta, hogy 65,4 százalékos a hazai gáztározók töltöttsége, így az ország ellátáshoz 81 napra elegendő tartalék van, ha csak a lakossági ellátást nézzük, akkor 175 napra elegendő mennyiség van. Kiderült továbbá az is, hogy 200 millió köbméternyi gázt takaríthatnak meg az állami szervek a takarékossági intézkedések révén. “A hazai átlagos 10 milliárd köbméteres fogyasztás idén csökkenhet a magas árak miatt, de jól látszik, hogy nem az állami szervek a legfőbb felhasználók” – mondta a miniszter.

A kormány várja a bizottsági javaslatot a gázárak ügyében, egyelőre nem értik a javaslatokat” – árulta el egy másik kérdésre Gulyás. Árplafont és hatósági árat akkor lehet megállapítani, ha valaki megtermeli az adott javakat, ha Európa önfenntartó lenne, akkor lenne értelme erről beszélni – tette hozzá.

A Paks2 is szóba került a tájékoztatón, mint kiderült a kormány nem elégedett a projekt folyásával. 

Nincs arra remény, hogy megfizethető áron elég műtrágya legyen – ez is elhangzott a csütörtöki Kormányinfón. “A földgáz ára alapvetően meghatározza a műtrágyagyártást, és amíg nem változik az Unió hozzáállása a szankciókhoz, addig nem lesz olcsóbb gázár” – hangsúlyozta a miniszter. Gulyás Gergely szerint, ha azonnal véget érne a szankciós politika, akkor csökkennének az árak. “Nehéz télre számítok Európában, de Magyarország annyival van kedvezőbb helyzetben, hogy nálunk van energia és “csak” az ára a kérdéses” – mondta egy másik kérdésre.  

Az energia kérdéskörénél maradva elhangzott, hogy a Mátrai Erőmű esetében a lignittel való energiaellátás szükséges, és ez 2029-ig fennmarad. A mostani nehéz helyzetben állami cementgyárat szeretne építeni a kormány. A miniszter hozzátette: ezzel párhuzamosan zajlik a zöldítés is.

Szeptemberben dönt a pótlólagos nyugdíjemelés mértékéről a kormány, és igyekszik segíteni a kormány a nyugdíjasokon.

Kapcsolódó témák: #energiaválság | #gáz | #korményinfó | #tüzifa |