Ebben az évben a tavalyi összeg több mint kétszeresét, 43 milliárd forintot fordítanak kutatási kiválóságok támogatására – jelezte a kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Hankó Balázs azt mondta, nemcsak épületekre, hanem kiváló kutatókra is szükség van, utóbbira garancia a 43 milliárdos támogatás, amelyet a nemzeti kutatási kiválósági programban, a nemzetközi pályázatokban, a kiváló kutatók Magyarországra vonzása érdekében, illetve az egyetemi kiválósági ösztöndíj-programokban lehet felhasználni.
„Megújuló infrastruktúra, kiváló magyar kutatók: ez a magyar modell, ami az egyetemek köré szervezve a magyar gazdaságot, a magyar szuverenitást erősíteni fogja” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Az innovációs miniszter azt mondta, „nem kevesebbet szeretnénk elérni”, mint hogy 2030-ra Magyarország ott legyen Európa tíz legjobb innovátora között, és addigra legyenek Top 100-as egyetemeink a világban és Európában.
„Mindezt úgy, hogy az a magyar nemzet szuverenitását, gazdaságát erősítse és segítse” – tette hozzá. Megjegyezte, hogy ebben kiemelt szerepet szánnak az egyetemeknek. Ezért indították útjára a Neumann János programot, amelyben kiemelten erősítik az egészségipart, a gyógyszeripart, a digitalizációs területet, és a zöld átállást az agráriumban úgy, hogy mindez Magyarország szuverenitását erősítse – fejtette ki a miniszter.
A Neumann János program egyik meghatározó pillére a science parkok fejlesztése. Az erre kiírt pályázatra 13 egyetem jelentkezett, köztük a Debreceni Egyetem, amelynek a science parkjában épült fel a most átadott pilot kutatólaboratórium.