A világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került a Semmelweis Egyetem.
Együttműködési megállapodást írt alá a Semmelweis Egyetem és a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft., melynek célja a gyógyszeripari kutatás-fejlesztések elősegítése, ezáltal pedig a hazai betegek gyógyulásának támogatása – közölte az egyetem.
Dr. Merkely Béla, az egyetem rektora kiemelte: szakmai felkészültségünk és nemzetközi elismertségünk bizonyítéka, hogy egyetemük a világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került. Hozzátette: a klinikai vizsgálatoknak a végső célja, hogy minél több beteg számára tudjanak az orvosok hatékony terápiát biztosítani.
Az aláíráskor elhangzott: az egyetemen 2020-ban 134 új klinikai vizsgálat indult, a most megkötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően jelentősen emelkedhet ez a szám a következő években. Ez hozzájárul az intézmény kutatási teljesítményének növekedéséhez is, ezáltal újabb lendületes lépés afelé, hogy a Semmelweis Egyetem a világ 100 legjobb felsőoktatási intézménye, Európa 5 legjobb gyógyító egyeteme közé kerüljön.
dr. Vereckei Péter, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója azt mondta: A Pfizer kutatóit és gyógyszerfejlesztőit ez a cél vezérli, hogy olyan készítményeket fejlesszenek ki, amelyek jelentősen javítják az emberek életminőségét.
Azon országok között, ahol a Pfizer működik, Magyarország folyamatosan az első 10 ország között szerepel az elindított klinikai kutatások számát tekintve, 2014 és 2018 között, a Pfizer 16.4 milliárd forintot költött Magyarországon klinikai kutatásokra, 2019-ben 1 milliárd 239 millió forint értékben vettük igénybe hazai szakemberek és intézmények kutatási szolgáltatásait, új terápiás eljárások és gyógyszerek kifejlesztésében.
Bató Zoltán, a Pfizer klinikai vizsgálatokért felelős szakembere arról tájékoztatott: a vállalat különféle betegségcsoportokban csak az elmúlt 5 évben már több mint 20 klinikai vizsgálatot folytatott le a Semmelweis Egyetem bevonásával, a megállapodással pedig tovább erősödik az együttműködés.
Karikó Katalin, a nemzetközi hírű biokémikus, az mRNS alapú vakcinák kifejlesztésében főszerepet játszó tudós nemrég a Semmelweis Egyetemen találkozott Merkely Bélával. Már akkor utaltak arra, hogy együttműködést terveznek. Karikó Katalin korábban szívgyógyászattal is foglalkozott, ezért aztán az új vakcinák kifejlesztése mellett a kardiológiai kutatásokban is bizonyára találnak közös pontokat.