Ezen a napon felemás zoknit húznak az emberek, és az erről készült fotóval fejezik ki a támogatásukat. A mozgalmat egy tíz éves svéd kislány indította, aki nagyon szerette down szindrómával élő testvérét. A felemás zokni arra hívja fel a figyelmet, hogy a különbözőségben is egyformák vagyunk.
A 3 darab 21-es kromoszómát jelképező dátum, 2006 óta a Down-szindróma világnapja, mely ráirányítja figyelmünket erre a speciális kromoszóma rendellenességre. A világnap célja, hogy növelje a megértést és segítsen abban, hogy a Down-szindrómások méltósággal, a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet.
A Down- szindróma egy veleszületett kromoszóma-eltérés, ami a 21. kromoszómapár hibás osztódásának következtében jön létre. A hibásan osztódott, tripla 21-es kromoszóma a további sejtosztódások során minden sejtbe továbbmásolódik.
A Down-szindróma véletlenszerűen alakul ki, tehát nem okozója sem az anya, sem az apa, nem befolyásolják sem a fogantatás előtti, sem a terhesség alatti események, nem fejlődhet ki születés után és nem lehet elkapni, mint egy betegséget. Minden társadalmi osztályban előfordul, hazánkban 1000-ből egy újszülöttnél.
A Down-szindrómás gyerekek szinte mindent meg tudnak tanulni, jó az utánzóképességük, szívesen tanulnak. Számos példa van arra is, hogy magasabb szintű képzést igénylő vagy kreatív munkákat végeznek: van közöttük ruhatervező, pedagógus asszisztens, jelnyelvi tanár, étteremvezető, riporter, önkormányzati képviselő, sőt polgármester is.