Magyarországon a nőpolitika a családpolitika része és számos intézkedés biztosítja az anyák kiemelt szerepét - mondta Beneda Attila, a Kulturális Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek kedden egy uniós rendezvény kapcsán.
Beneda Attila rámutatott: a legtöbb uniós országban a nők egyenjogúságát másképp látják, ezért fontos bemutatni számukra az esélyegyenlőséget segítő magyar családpolitikai intézkedéseket, amelyek támogatják a nőket abban, hogy gyermekvállalás után sikeresen térjenek vissza a munkaerőpiacra.
A költségvetésben számos intézkedés biztosítja a nők, anyák kiemelt szerepét. Így például a bölcsődei hálózat fejlesztése vagy a “nők 40”. A bölcsődék fejlesztése, a kisgyermekek napközben elhelyezése a család és a munka közötti optimális egyensúly kialakításában segíti az anyákat. A “nők 40”, azaz, hogy a nők 40 év munkaviszony után nyugdíjba mehetnek, hozzájárul ahhoz, hogy a nyugdíjba vonuló nők nagymamaként segíthessék a következő generáció gyermekvállalását – mondta.
Ezekhez az intézkedésekhez társul még a négygyermekes anyák élethossziglani személyijövedelemadó-mentessége, valamint az a januártól érvényes szabály, mely szerint aki 30 éves kor alatt gyermeket vállal, annak szintén nem kell személyi jövedelemadót fizetnie 30 éves koráig. Mindezeknek az intézkedéseknek is köszönhető, hogy a nők körében jelentősen javult a foglalkoztatottság Magyarországon: meghaladja a 70 százalékot, ami mintegy 5 százalékkal jobb az uniós adatoknál, ugyanúgy, ahogy a kisgyermekes anyák foglalkoztatottsága is meghaladja az uniós átlagot – mondta.
Beneda Attila beszélt arról, hogy a családon belüli, nők elleni erőszak elleni fellépés jegyében nagyarányú intézményi fejlesztések zajlottak le, elsősorban az áldozatok védelme érdekében. Közölte: a család a magyar alaptörvény szerint egy nő és egy férfi életközössége.
Svédország az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként szervezte a kétnapos találkozót Stockholmban a “Nemek közötti gazdasági egyenlőség a nemi alapú erőszaktól mentes társadalomban” címmel.
A kedden véget ért politikai találkozó nyitó paneljében felszólalt Paulina Brandberg, a nemek közötti egyenlőségért felelős svéd miniszter és foglalkoztatásért felelős miniszterhelyettes, Helena Dalli, az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosa, Isabelle Rome, a nemek közötti egyenlőségért felelős francia miniszter, Klara Laurencikova Simackova, az emberi jogokért felelős cseh kormánybiztos és EU ügyekért felelős miniszterhelyettes.
A magyar Kulturális és Innovációs Minisztériumot Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár és Beneda Attila családügyekért felelős helyettes államtitkár képviselte – közölte a tárca.