A Kossuth Rádió reggeli műsorában adott péntek reggel interjút a kormányfő. Orbán Viktor a napokban az uniós csúcson tárgyalt főbb témákról beszélt, így szó esett a háborús konfliktusokról, azok hatásairól, a migrációról, de gazdasági kérdéseket is érintett a miniszterelnök. Mint mondta: a világ veszélyes hellyé vált és mindenki attól retteg, hogy az izraeli háború átcsaphat egy államok közti háborúvá.
“A háború mellett a másik hosszú napirendi pont Európa gazdasági helyzete, és a versenyképességünk romlása volt” – árulta el Orbán Viktor a műsor kezdetén, majd gyorsan hozzátette: erős két nap van mögöttük. A miniszterelnök szerint azt jól érzékelik az európai vezetők és a polgárok, hogy a világ veszélyessé vált, háborús zónává alakul a Közel-Kelet. “Az iráni légicsapások és a hajnalban adott válaszcsapás is abba az irányba viszi az eseményeket, hogy a konfliktus átcsaphat egy államok közti háborúvá. De a Balkánon is békétlenség van, rendezetlen ügyek vannak ott is. A helyzet rendkívüli fegyelmezettséget és körültekintést igényel, stratégiai nyugalomra van szükség!” – emelte ki a kormányfő.
Orbán szerint minden problémát másként kell kezelni, de sajnos az érintett országok nehézségei a többi között Magyarországra is hatással lesznek, hiszen még több menekült érkezik majd, újabb gazdasági kiadások és költségek jelentkeznek Európa számára. “Az ukrán háború másik eset. Háborús hangulat van Brüsszelben. Szegény ukránok nagyon szenvednek, százezer szám halnak meg emberek. Özvegyek, árvák, lebombázott városok – borzalmas amit látunk. De az álláspontunk az, hogy ez nem a mi háborúnk, ezt két szláv nép háborúja, amit csak béketárgyalásokkal lehet lezárni. De ha a brüsszeli vezetőket hallgatom, ők úgy beszélnek, mintha ez a saját háborújuk lenne. Hiszen ők benne vannak! És a NATO is sodródik ebbe az irányba, missziót szervez, tehát nehéz helyzetben vagyunk!” – ismertette a kormányfő majd megerősítette: Magyarország ki akar maradni a háborúból, és úgy éri erre képesek is leszünk. “Amíg nemzeti kormány áll Magyarország élén, addig egyik fél oldalán sem fogunk beavatkozni az orosz-ukrán háborúba!” Orbán Viktor elmondta azt is, hogy az európai gazdaság tekintetében van éppen elég gond, tehát az európai emberek a béke felé fogják tolni a saját háborúpárti kormányaikat.
A miniszterelnök a Kossuth Rádióban úgy fogalmazott, hogy a szólásszabadság nehéz helyzetben van Nyugaton. Mint említette, egy német bal- és jobboldali újságban ugyanazt lehet olvasni a fontos dolgokról. “Ha eltér a véleményed a kijelölt központi iránytól, akkor ennek következményei vannak” – tette hozzá.
Migráció kapcsán Orbán Viktor felidézte, hogy Soros György 2015 szeptemberében leírta a hatpontos tervét a migrációs válságról, és ebben az szerepel, hogy évente egymillió embert kell beengedni, valamint biztonsági zónákat kell létrehozni. “A cél nem más, mint szétverni Európát, megváltoztatni a kulturális talapzatát, visszaszorítani a kereszténységet, lenyomni a hagyományos európai értékeket, és gazdasági értelemben egy nagy profitot hozó társadalmi masszát keverni. Az uniós vezetők szerint menedzselni kell a migrációt. A magyarok döntik el, hogy kivel akarnak együtt élni az országuk területén“ – nyilatkozta a műsorban a miniszterelnök.
A kormányfő gondolatmenetét folytatva hozzátette: lényege a migrációnak az, hogy a migránsokat beengedik-e egy adott ország területére, vagy sem. “Akiket egyszer beengedtek, azokat már nem lehet kitoloncolni. A kulcskérdés az, hogy hol kell a migránsnak a kérelmének az elbírálására várakozni.”
Visszatérve az orosz-ukrán konfliktusra, Orbán Viktor elmondta, hogy a háború egyik eredménye az ukrán gabonadömping. A magyar probléma, hogy a felesleges terményeinket nem tudjuk eladni a gabonadömping miatt. “Ha elveszítjük az európai piacainkat, akkor az lenyomja az árakat, és ez veszélybe sodorja a gazdákat. Ma az EU az ukrán oligarchákat és a nagy amerikai cégeket képviseli az európai gazdákkal szemben” – mutatott rá a miniszterelnök, majd így zárta a találkozót: “A zöld átmenet megbukott, a középosztály megerősítése megbukott, a gazdaság nem lett versenyképesebb. Nem érdemelnek még egy esélyt a brüsszeli vezetők.“