Háborús pszichózis van Európában, aminek logikus végkifejlettje lesz, hogy megérkeznek a nyugat európai országok katonai egységei Ukrajna területére. Jó esetben nem a frontvonalra! Ezt is hangsúlyozta a Kossuth Rádió reggeli műsorában a miniszterelnök, aki a választások tétjének, vagyis a háború és béke kérdésének fontosságát elemezte péntek reggel.
„A lehetőségeink végéhez közeledünk. Létezik egy olyan pont ami minden háború életében volt, mégpedig az, ami a visszafordulás utolsó lehetőségét tartalmazza. Ezt az állapotot a hadászati elemzők jól ismerik, szerintem nagyon közel vagyunk hozzá” – mondta a beszélgetés kezdetén Orbán Viktor, aki hozzátette, kész tettekről van szól, példaként hozta fel a franciákat, ahol az elnök kinyilvánította, hogy átadják a repülőket. A miniszterelnök úgy véli: ez paktum. Egyúttal kiemelte, hogy az oroszok azt mondják, hogy innentől kezdve Amerika ellenségeit a világ bármely pontján ellátják fegyverekkel az nem egy bejelentés, hanem egy tényről való tájékoztatás.
„Egyre feszültebbé válik mindenhol a helyzet, ez az amikor egy regionálisként induló konfliktust nem szigetelünk el az elején, hanem a háborúpártiak csináltak belőle egy európai konfliktust, abból lett egy nyugati és keleti, majd elhagyja az európai kontinenst, és a világ többi részén is megjelenik. Arra a kérdésre, hogy meg lehet-e állítani azt tudom mondani, hogy a remény hal meg utoljára. Az európai parlamenti választások ebből a szempontból döntő jelentőségűek lesznek, hogy a nemzeti kormányok milyen visszajelzéseket kapnak, hogy az európai parlamentben milyen lesz az aránya a háború- és békepártiaknak” – mutatott rá a kormányfő. Orbán rámutatott: az előttünk álló hétvégén kapunk még egy esélyt, a nyarat és az ősz első felét túl kell élni, amíg jön az amerikai elnökválasztás. Mint mondta, ha addig ugyanis nem robban be az orosz-ukrán frontvonalon túl a háború, akkor még novemberben, amennyiben Trump visszatér, egy jó európai választással a hátunk mögött, kialakulhat egy össznyugati, transzatlanti békekoalíció. „Ezzel meg lehet állítani a háborút. Ma ez tűnik a reális forgatókönyvnek a békepártiak számára!” – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a baloldal őrlődik a háború és béke kérdése között, hiszen jól tudják, hogy a baloldali szavazók is békét szeretnének, de akik a baloldalt fizetik, Soroson, Brüsszelen át egészen Washingtonig, ők háborút akarnak. „Úgy akarják leplezni és feloldani ezt a konfliktust, mint a migrációnál, hogy eltúlozzák, azt mondják ez nem igaz, nem is olyan veszélyes. Nem a fészkes fenét” – világított rá a kormányfő, majd felidézte a háború kitörése óta végbement fejleményeket. Hiszen akkor mindenki távolságtartó volt, majd így vagy úgy, de bekapcsolódtak az országok, most pedig már egyre rohamosabb tempóban megyünk bele a nyílt konfliktusba. „Aki azt állítja, hogy nincs közvetlen háborús veszély, az becsapja az embereket. Értem én, hogy próbálják elhallgattatni a békepártiakat, melynek bizonyítékai, hogy Robert Ficót lelőtték, hogy a békemenetről szóló tudósítást az internetes térben eltüntették, megtámadták a háború ellenes plakátjainkat. Az unió hozott minden olyan jogi alapot nélkülöző döntéseket, melyek arról szólnak, hogy az unió tagállamai nem is fogadhatnak orosz adásokat. Olyan tettek történtek már, mely egy közvetlen katonai konfliktus előkészítései. Ezzel nem lehet játszani. Az oroszok nem a futottak még kategóriába tartoznak, nem szabad rángatni az oroszlán bajszát!” – elemezte a jelenlegi helyzetet a miniszterelnök. Úgy véli, minden nyugati lépésre válaszlépés lesz, ami hozza magával a háború kiterjedését.
Magyarország azért tud ellenállni a háborús nyomásnak, mert felépítettünk egy védelmi rendszert a brüsszeli és washingtoni erőkifejtéssel szemben – vélekedett a reggeli rádióműsorban Orbán Viktor. Majd felidézte, hogy a migrációs válság idején építették fel a rendszert, amit a magyar baloldal folyamatosan támad, mivel rá akarták kényszeríteni hazánkat, hogy migránsokat fogadjon be. A behatolási kísérletekkel szemben a legnagyobb erő a stabil kormányzati erő.
A magyar kormány a végsőkig kitart a békepárti álláspont mellett. A mostani EP-választáson meg lehet erősíteni azokat a védelmi vonalakat, amiket korábban kiépítettünk – hangsúlyozta a kormányfő.
Orbán szerint a NATO egy nehezebb ügy, de mindenképpen ki kell maradnunk a NATO ukrajnai missziójából. “Magyarországnak joga van ahhoz, hogy az eredeti szerződéshez ragaszkodjunk, miszerint ez egy védelmi szövetség. A kormány tagjai esküt tesznek a magyar alkotmányra, és ki kell tartani a végsőkig, ezért a magyar kormány a választási eredménytől függetlenül ki fog tartani a béke mellett, ameddig tudunk. Ha megerősítenek minket, akkor hosszabb ideig tudunk kitartani, ha nem erősítenek meg minket, akkor meglátjuk, meddig tudunk kitartani” – ismertette.
A miniszterelnök a téma kapcsán hozzátette, hogy ott van az a probléma, hogy folyamatosan be kell fizetni az unió kasszájába olyan összegeket, amiket ki kell fizetni Ukrajnának. “Mindezek mellett itt van a NATO követelése, ők is 40 milliárd eurós befizetést szeretnének. A háború folyamatosan felzabálja a pénzt. Egy hosszan elhúzódó háború egyetlen országnak sem tesz jót, még a győzteseknek sem!”
Természetesen a repülőtér visszavásárlásáról is kérdezte a műsorvezető a vendégét. “Abból csak egy van, és azzal, hogy magyar tulajdonban van, így az emberek vagyona is növekedett” – ismertette, majd elmondta azt is, hogy egy francia céget vettek bele az irányításba. “A franciák a világ legjobbjai közé tartoznak, és később katari cég is beszállhat” – zárta a találkozót Orbán Viktor.