A parlamenti választás és újabb miniszterelnöki felkérése óta először jelentkezett pénteki rádióinterjújával Orbán Viktor. A fő témát az új szankciócsomag adta, a miniszterelnök szerint az olajembargós javaslat felér egy atombombával.
Az olajembargóról beszélt elsőként Orbán Viktor. “A dolog valóban súlyos, a háború az energiabiztonságot is közvetlenül veszélyezteti. Az embargóval több baj is van. Franciaországban létrehoztuk a Versailles-i konszenzust, ami figyelembe veszi, hogy minden országnak más energia felhasználása van, minden országnak szuverén joga, hogy milyen energiamixet alkalmaz” – kezdte a beszélgetést a miniszterelnök.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a bizottság ezt a Versailles-i konszenzust teszi semmissé, mert ahelyett, hogy figyelembe venné az országok saját érdekeit, felrúgta az egységet. “Az unióban különböző adottságú országok vannak. Akiknek vannak tengeri kikötői azok meg tudják oldani az olaj szállítását, hozzánk azonban csak csővezetéken érkezhet az olaj. Ezt a javaslatot nem tudjuk elfogadni, mert ezt felér egy a magyar gazdaságra ledobott atombombával” – hívta fel a figyelmet a reggeli műsorban Orbán.
Orbán Viktor szerint délről érkezhetne olaj, Horvátországból, ehhez azonban meg kell növelni a horvát csőkapacitást. És bár Százhalombattán működik az olajfinomító, ezt azonban kimondottan az orosz olajra tervezték. Ennek átalakítása több száz millió forintot jelentene. “Erre magyar szempontból semmi szükségünk nincsen. Ha látjuk, hogy mi az a javaslat ami megfelel a magyar érdekeknek, akkor szívesen tárgyalunk!” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
A kormányfő szerint a bizottság javaslata alapján 700 forint lenne a benzinár és 800 forint lenne a gázolaj.
“Öt év kell míg ez a folyamat lezárul. Utána kell pénz, hogy átalakítsuk a finomítókat, majd újabb százmilliók, hogy átalakítsuk az energia betáplálási rendszert. Erre van pénz, de csak papíron, ezt a pénzt még nem adta oda Brüsszel” – fogalmazott a kormányfő.
Orbán Viktor szerint a miniszterelnököknek újra tárgyalniuk kell, egyhangú döntésre van szükség.
Orbán szerint vannak ugyan “hangországok”, de hazánk gyakran marad egyedül. “Nem konfrontálódni szeretnék, hanem együttműködni, de ez csak akkor működik, ha a mi érdekeinket figyelembe veszik!” – emelte ki a politikus. Hozzátette, hogy ha ezt a javaslatot elfogadták volna, akkor a rezsicsökkentésnek is vége szakad. “Az a harc amit folytatok, az a rezsicsökkentésért is folytatott harc!” – tette hozzá.
A miniszterelnök úgy véli, hogy az alapkérdés nem az, hogy mennyi lesz az energia ára, hanem hogy lesz-e egyáltalán energia. “Ezért hangsúlyozom újra, hogy magyar szempontból vissza a feladónak!”
“Magyarországnak különvéleménye van a szankciókról, már 2014-ben is más véleményem volt” – mondta a reggeli beszélgetés során Orbán. Hozzátette, hogy a bevezetett szankciók nagyobb gondot okoznak az európai gazdaságnak, mint az oroszoknak. Ahogy fogalmazott: “Legjobb meggyőződésem ellenére a szankciók első öt csomagjára igent mondtam, de korábban világossá tettem, hogy lesz egy vörös vonal, ez pedig az energiaembargó. Most kell megálljt parancsolni.”
A miniszterelnök szerint a másik vörös vonal, hogy Kirill pátriárkát is a kitiltottak listájára akarják tenni. “Nem támogatjuk, hogy egyházi vezetőket szankciós listára tegyenek!” Orbán a téma kapcsán kiemelte, hogy ez nem a mi háborúnk, “a mi álláspontunk a béke!”
“Sem amerikai, sem német, sem lengyel érdeket nem fogjuk azonosítani a magyar érdekkel, ezért ki akarunk maradni ebből a háborúból. Lassan 700 ezer ukrajnai menekültet engedtünk be, és 37 millió eurónyi felajánlást tettünk!”
Orbán Viktor közölte, az erdő közepében van a kormányalakítást illetően. “Egy veszélyes világ köszöntött ránk, egy olyan kormányt kell alakítani, amelyik ettől a veszélytől véd meg minket” – ismertette Orbán, hozzátéve, hogy vannak változások, ez nem egy állás, ez egy hivatás, teljesen más miniszteri szerkezetben állnak majd fel, sok új politikust szeretne behozni. Sok szempontot kell figyelembe vennie, de legkésőbb május végén be tudják mutatni a közvéleménynek a magyar kormány tagjait.
A miniszterelnök egyébként május 16-án tesz majd esküt a parlamentben.