OVF: most elsősorban a Rábára kell koncentrálniuk a vízügyeseknek

Győr+ Fotó: O. Jakócs Péter
2024.06.09. 15:04

A fővárosban az előre jelzett tartományban zajlott a Duna tetőzése szombat délután. A német és osztrák vízgyűjtőkre érkezett újabb csapadék azonban tovább lassítja az apadást és tartósan magas vízállásokat okoz a Dunán, a Rábán pedig még a III. fokot is meghaladó, rekordközeli vízszint is kialakulhat - az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleménye az árhullámról.

A védekezéshez újabb csaknem 50 vízügyes szakember segítségére lesz szükség az ország egész területéről. Az OVF miskolci szakemberei már elindultak Körmendre. A budapesti, székesfehérvári és pécsi központú vízügyi igazgatóságoktól pedig holnap hajnalban érnek oda a szakemberek a Rábához.

Budapesten a szombat délutáni órákban az előre jelzett tartományban, 648 cm-en tetőzött a Duna, ma reggelre pedig már 7 cm apadt.

A folyó német és osztrák részvízgyűjtőit ugyanakkor tegnap hidegfront érte el, helyenként számottevő csapadékkal, ezen belül elsősorban a Rába vízgyűjtőjén hullott nagyon jelentős mennyiség. A legfrissebb előrejelzés szerint a következő napokban is marad az esős időjárás, területi átlagban jellemzően napi 10-25 mm valószínű a Duna és gyakorlatilag minden mellékfolyójának vízgyűjtőjén. Az igen csapadékos időjárás a Tisza és mellékfolyói vízgyűjtőin is jellemző lesz a következő napokban, helyenként 30 vagy akár 40 mm-t is meghaladó napi területi átlagértékekkel.

Az újabb csapadéktevékenység következtében egyes bajor és osztrák folyók már újra áradnak. Mindez a Duna hazai szakaszán jelenleg levonuló árhullám tetőzési szintjeit már nem, az apadás ütemét azonban jelentős mértékben befolyásolja, és várhatóan újra kisebb vízszintemelkedéseket okoz majd. Nagybajcsnál tartósan a II. fok, másutt az I. fok szintje körüli vagy feletti vízállásokra lehet számítani, illetve reális esély van arra, hogy Budapestnél a rakpart szintjét újból megközelíti-eléri a vízszint a jövő hét második felében. A mai előrejelzés szerint a Dunán a Budapest alatti szakaszon az I. fokú árvízvédelmi szintet meghaladó/megközelítő tetőző vízállás mellett várható az árhullám levonulása.

A szigetközi védekezésben eddig segítséget nyújtó tiszai vízügyesek hazatérhettek megpihenni, ugyanakkor a Rábán érkező vízmennyiségek miatt ezekben az órákban a miskolci központú partnerigazgatóságtól érkeznek szakemberek, holnap hajnalban pedig még további három Vízügyi Igazgatóságról, hogy segítsék a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakembereit. A vízgyűjtőre hullott jelentős mennyiségű eső miatt ugyanis a Rábán III. fokot meghaladó vízállásra kell számítani, és Körmendnél a valaha mért legmagasabb vízállás (LNV: 2009) megközelítése sem zárható ki.

Az országban már több mint 1200 km-en van árvízi védekezés. A Murán és a Dráván várható kisebb árhullámok miatt újra az I. fok szintjét meghaladó vízállások várhatóak a következő időszakban. A Tarnán Tarnaörsnél várhatóan újra a legmagasabb, tehát III. fok szintje fölé emelkedik a vízállás. A Zagyván és a Sajón pedig az I. fokot megközelítő, illetve a feletti vízállásokra van kilátás.