Magyarországon ma kb. 5100 szervátültetett van, vagyis minden kétezredik ember átültetett szervvel él. Az érintetteknek már megyénkben is van kihez fordulniuk, ha támogató, sorstárs közösségre van szükségük.
A leggyakrabban átültetett szerv a vese, majd pedig a máj, a szív, a tüdő és a hasnyálmirigy következik.
A Magyar Szervátültetettek Szövetsége ernyőszervezetként dolgozik a transzplantált emberek életminőségének javításáért. Országszerte területileg és szerv-specifikusan 20 egyesületet koordinál.
Ezidáig a Győr-Moson-Sopron és Vas megye területén élő sorstársak más megyék egyesületeihez tudtak csak csatlakozni, ha keresték a kapcsolatot a közösséggel, részt akartak venni az országos sport- és egészségmegőrzéssel kapcsolatos rendezvényeken.
Több, mint egy éve kezdődött el a munka, hogy Győr-Moson-Sopron és Vas megyében is létrehozzák a szervátültetettek egyesületét.
„A legnépszerűbb közösségi oldalt felhasználva kezdtünk bele a toborzásba, felhívást tettünk közzé a szándékainkról. Néhány hét alatt közel 30 fő gyűlt össze, akik támogatták a kezdeményezést és igényelnék az együttműködést. Ennél természetesen jóval többen vagyunk a régióban, de nehézkes eljutni sok társunkhoz” – osztotta meg a Győr+ Médiával a kezdeteket Kopcsándi Stefánia, aki maga is érintett, tüdőtranszplantált, ő az egyesület megyei vezetője.
A kezdeményezés révbe ért. Az új szervezet összefog két megyét, s Szervátültetettek Győr-Moson-Sopron és Vas Megyei Sport és Érdekvédelmi Egyesülete néven jött létre. Hivatalosan hamarosan, a bírósági bejegyzést követően kezdik meg a tagok felvételét, valamint a sorstársak felkutatását.
Az egyesület elnöke Iker László István, a megyénket Kopcsándi Stefánia fogja koordinálni, mint megyei vezető és mint elnökhelyettes. A Vas megyei elnökhelyettes pedig Bela István. A vezetők mindegyike szervtranszplantált és aktívan sportolnak.
Az egyesület székhelye Győrben lesz.
Aki szeretné felvenni a kapcsolatot a szervezettel, az egyesület hivatalos email címén ([email protected]) keresztül teheti meg, illetve a vezetőket megtalálja a Facebook közösségi oldalon.
Az egyesület főbb céljai: az érintettek támogatása, a transzplantáltak rehabilitációja, orvosilag ellenőrzött testedzése (a versenysport mellett tömegsport jelleggel is sporttevékenység biztosítása) és ezáltal a betegség-megelőzés, a felüdülés biztosítása, ilyen igények felkeltése, kulturális és közösségi élet kibontakoztatása (üdülés, utazás, kulturális események szervezése). Részvétel a transzplantáció, az azt megelőző és azt követő egészségügyi problémák megoldásában.