A bejelentett mérgezések száma ugyan 17 százalékkal csökkent, ám a halálos kimenetelű mérgezéseké közel azonos maradt – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ legutóbb nyilvánosságra hozott adataiból.
Elborzasztó és első pillantásra hihetetlen számokat tett közzé a Nemzeti Népegészségügyi Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata. Ezek szerint tavaly 21 ezer 272 mérgezési esetet jelentettek az ellátásban részt vevő orvosok egészségügyi intézmények.
Hetvenhatan meghaltak, ezeknek a tragédiáknak a többsége öngyilkosság miatt következett be. A férfiak körében 30 százalékkal nagyobb volt a mérgezések gyakorisága. A mérgezések több mint fele a 25 és az 54 év közötti korosztályt érinti.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint a mérgezések 65,6 százaléka – ahogy az elemzés fogalmaz – „élvezeti cél vagy függőség miatti szervisszaélés következtében” alakult ki. Ez gyakorlatilag alkohol-, gyógyszer-, vagy kábítószerfogasztásból ered.
A gyermekmérgezések többsége véletlen eset, ám a szakemberek fölhívják a figyelmet arra: a 10-14 évesek között 303 esetben élvezeti cikkel történő visszaélés vagy szerfüggőség miatt következett be a mérgezés.
Az összes mérgezés több mint fele alkohol-, 28,3 százaléka pedig gyógyszermérgezés volt.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ fölhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. A véletlen – főleg a gyerekeket érintő – véletlen mérgezések elkerülhetőek volnának a tisztítószerek, gyógyszerek elzárásával. A szén-monoxid okozta mérgezések egy mindenki által elérhető áron beszerezhető jelző készülékkel megelőzhetőek lennének.
Természetesen az öngyilkosság és a szerfüggőség megelőzése már sokkal bonyolultabb, szülői, élettársi figyelmet és szakemberek segítségét feltételező társadalmi feladat.