A munkaerőpiaci aktivitás növelése érdekében márciusban 70, áprilisban további 200 milliárd forintos kerettel indít programot a kormány. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint 2030-ig több, mint 460 milliárd forint uniós forrás segítheti a foglalkozás és az aktivitás növelését, a munkaerő-tartalékok mozgósítását, képzési támogatást és a munkakörülmények javítását.
Az év első felében összesen mintegy 270 milliárd forint összegű támogatásra két programon keresztül lehet pályázni. A márciusban induló, munkahelyi képzéseket támogató felhívást áprilisban a 30 év alatti fiatalok elhelyezkedését segítő Ifjúsági Garancia Plusz program követi. A vissza nem térítendő támogatások az aktivitást és a foglalkoztatás növelését hivatottak növelni.
A 70 milliárd forintnyi keretösszegből finanszírozhatóak a munkahelyi képzések – a vállalkozások szakmai ismeretek bővítésére, elsősorban munkavállalói képzések költségeire, valamint a képzési idő alatt kieső bérének támogatására fordíthatják.
A vállalkozások március első felében nyújthatják be pályázataikat az illetékes kormányhivatalok részére, a részletes információkat 2024. március 1-jén teszik közzé a munkaügyi portálon.
A fiatalok elhelyezkedését támogató Ifjúsági Garancia Plusz program közel 200 milliárd forintos keretéből képzéseket, bér- és mobilitási támogatásokat valósíthatnak meg a pályázók. A kormány célzottan a 30 év alatti korosztály munkaerőpiacra történő lépését támogatja a programon keresztül, ezzel összesen 84 ezer álláskereső, vagy inaktív fiatal munkaerőpiaci beilleszkedése valósulhat meg, fókuszban tartva a hátrányos helyzetben lévőket. A jelentkezéseket április elejétől tudják fogadni a kormányhivatalok foglalkoztatási részlegein.
Várhatóan májusban újabb, közel 160 milliárd forint uniós forrás nyílhat meg a 30 év feletti álláskeresők foglalkoztatásának elősegítésére és a munkakörülmények javítására.
A Gazdaságfejlesztési innovációs és operatív program nyomdokain haladva, az előző hét év tapasztalataira alapozva a 2021-2027 közötti uniós költségvetési időszakra hozták létre a GINOP Plusz operatív programot. A vállalkozásfejlesztés, kutatás, fejlesztés és innováció, a fenntartható munkaerőpiac, az ifjúsági garancia és a felsőoktatás, szakképzés területeket felölelő támogatási rendszer forráskeretét 80%-ban az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap Plusz adja.