
Ukrajna uniós csatlakozása: a magyar emberek együttérzők, de racionális döntés kell
A magyar embereknek van szívük, de Ukrajna gyorsított uniós felvételénél racionális gondolkodást kell tanúsítani - hangoztatta a Fidesz alelnöke a nagyobbik kormánypárt országjárásának pénteki bicskei fórumát megelőző sajtótájékoztatón.
Kubatov Gábor emlékeztetett arra, hogy a háború kitörése óta 1,5 millió ukrán ember lépett be a határon Magyarországra, megsegítésük a valaha volt legnagyobb humanitárius akciója hazánknak. Megjegyezte, hogy jelenleg több mint 5 ezer Ukrajnában született gyermek tanul magyar iskolában, de például a sportolók is sok segítséget kapnak.
Apróságoknak tűnnek ezek, ám azt mutatják, hogy “a szívünk a helyén van” – tette hozzá.
Az alelnök fontosnak nevezte a Voks 2025 néven indított véleménynyilvánító szavazást, hogy “ne dönthessenek Brüsszelben a fejünk felett”, hanem a magyarok kezében legyen a döntés.
“Megkérdezzük a magyar emberek véleményét arról, hogy a kormány Ukrajna csatlakozását támogassa-e vagy sem” – fogalmazott.
Kubatov Gábor megemlítette, hogy egy, a Szovjetunióval kötött megállapodás értelmében magyar nyugdíjat kellene adni a hazánkba települő ukránoknak, mert Ukrajna nem hajlandó azt felmondani. Úgy vélte, ezzel veszélybe kerülne a magyar nyugdíjasok 13. havi nyugdíja.
Az alelnök beszélt arról is, hogy Észak-Macedónia vagy Szerbia csaknem 20 éve vár az uniós csatlakozásra, míg Ukrajnát néhány év alatt megpróbálnák felvenni. Jelezte, az eddigi leggyorsabb csatlakozás Csehországé volt nyolc évvel, a 2030-ra kitűzött céldátumig viszont mindössze öt év van úgy, hogy az ukránok egyetlen kritériumot sem teljesítenek.
Tessely Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt mondta, hogy Ukrajna esetében a gyorsított csatlakozás nem egyeztethető össze a magyar emberek érdekével. Az országjárás jó alkalom arra, hogy őszintén elmondják, mit hozhat az ország számára az ukrán csatlakozás – vélekedett.
A képviselő párhuzamot vont a migráció és az ukrán csatlakozás között. A migráció esetében hazánk megvédi Európát, de köszönet helyett büntetést kap, és az ukránok sem köszönik meg a humanitárius segítségnyújtást, hanem támadják Magyarországot. Szerinte ez megengedhetetlen.
Molnár Krisztián (Fidesz) a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon – Európában egyedülálló módon – megkérdezik az embereket egy fontos kérdésben, mert Ukrajna uniós csatlakozása jelentős gazdasági hátrányokkal járna.