130 éve történt

Kifogták a szelet…

Hegedüs Péter Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény
2025.04.05. 08:00

1895. április 6-án hajnalban egy feltűnően zaklatottan viselkedő fiatalember szállt le a győri pályaudvaron a fővárosból menetrendszerűen érkező szerelvényről. A peronon csak úgy hemzsegtek a rendőrök, ezért szemébe húzta a kalapját, és megpróbált elvegyülni a többi utas között...

Szerencséje volt, nem igazoltatták. Ezt követően több győri szállodát is felkeresett, de az országos vásár miatt sehol sem talált üres szobát. Ezért kénytelen volt egy kávéházban tölteni az egész éjszakát. Itt végre hozzájutott egy napilaphoz, amelyben rövidesen felfedezte, hogy már országos körözést adtak ki ellene.

Szeless Adorján ugyanis néhány nappal korábban az éjszaka sötétjében robbantásos merényletet követett el a budai Várban, a Szent György téren álló Hentzi-szobor ellen. Egy szemtanú ugyanis látta őt, ahogy rövid ideig babrált valamivel, aztán elszaladt onnan. Néhány pillanattal később egy kisebb detonáció rázta meg a környéket. A közelben álló lakások ablaka betört ugyan, a szoborban azonban alig keletkezett kár, csupán kissé megpörkölődött az alapzata.

Heinrich Hentzi tábornok az 1849-es dicső tavaszi hadjárat idejében védte Budát a magyar honvédek ostromától, melynek során halálos sebet kapott. A pesti polgárság lövetését sosem tudta megbocsátani neki a nemzet, ezért nem csoda, hogy szobrának felállítása a főváros egyik frekventált helyén alaposan szúrhatta az arra járók szemét. Nem csoda, hogy a robbantást követő napon az Ország-Világ c. újság tudósítója így kommentálta az esetet: „Ebadta merénylője! Ha már hozzáfogott, csinálta volna meg becsületesen…” A forró nyomon megindított nyomozás hamar felfedte a tettes kilétét, ugyanis Szeless, az Olvasd című radikális lap szerkesztője, napok óta kérkedett azzal munkatársai előtt, hogy fel fogja robbantani a közmegvetés tárgyát képező szobrot. Így akart ugyanis forradalmat kirobbantani Magyarországon.

Az elkövető nyomát azonban addigra már bottal üthették. A győri kávéházban, ahol az éjszakát töltötte, állítólag kihallgatta, hogy a szomszéd asztalnál éppen az ő cselekedetének következményeit boncolgatta két vendég. Másnap este ismét vonattal utazott tovább, és ezúttal meg sem állt Londonig. Ott aztán levelet írt a magyar hatóságoknak, amelyben részletesen kifejtette, mi vitte rá tette végrehajtására. A szobrot végül 1899-ben másik helyre szállították, majd az őszirózsás forradalom alatt végleg elbontották. Szeless csak tette elévülése után tért vissza Magyarországra, így soha nem kellett börtönbe vonulnia.

Kapcsolódó témák: #Bulvár Anno | #helytörténet |