150 éve történt

Szegény Dely Mári

Hegedüs Péter Fotó: balladajatek.hu
2024.08.23. 13:02

Egy régi ballada szól szegény Dely Máriról, akit holtan találtak a Dunánál 1874-ben. A keserű ének háttértörténetéről ír Hegedüs Péter a Bulvár Anno sorozat következő részében.

1874. szeptember 9-én este a felpéci kisnemes, Dely Lajos megbízta a kocsisát, hogy szállítson el több zsák gabonát Győrbe, és őröltesse meg. Mielőtt azonban elindult volna, felkéretszkedett mellé a bakra a gazda lánya, a 19 éves Marika, aki a vőlegényét kívánta meglátogatni városunkban.

Miután a kocsis behordta a gabonával teli zsákokat a malomba, elment, hogy istállót keressen a lovaknak, ahová bekötheti őket. Meghagyta hát a lánynak, hogy addig is várják meg őt a malomban. Éjfél körül ért vissza a helyszínre, ahol csak egy Török József nevű molnárlegény húzta a lóbőrt egy kupac szalmán. Máriának azonban nyomát sem lelte. Felkeltette hát a legényt, hogy kérdőre vonja, ő azonban azt válaszolta, hogy fogalma sincs arról, merre járhat a lány. A kocsis azonnal elment a rendőrkapitányságra, ahol bejelentette Mária eltűnését. Miután reggelre sem került elő, jobb híján Törököt vették őrizetbe, hiszen ő látta a lányt élve utoljára.

A következő vasárnapon egy járókelő a vesszősi malmok tövében, a Dunaparton talált rá az eltűnt Mária holttestére. A törvényszéki boncolás során megállapították, hogy a halálát egy, a homlokára mért csapás okozhatta, amelyet valamilyen tompa tárggyal követtek el. A molnárlegény egy ideig tagadott ugyan, a közvetlen bizonyítékok láttán azonban mégis elismerte a bűncselekményt. A bíró szerint „Török érzéki gyönyöreinek kielégítésére kívánta felhasználni, mely szándéka a hajadon ellenszegülése miatt nem sikerülvén, Török a leányt a malom deszkáihoz vágta, s alélt állapotában a Dunába dobta, s midőn a leány menekülni akart s a malom lánczaiba kapaszkodott. Török egy ladikon hozzá közeledett s egy evezőlapáttal fejbe ütötte, sőt midőn a leány felbukkant, Török az evezőlapáttal őt a víz alá szorította, minek következtében Dely Mária megfúlt. Ez esetről Ács Benedek molnár legénynek tudomása volt, de mindennek daczára a vizsgáló bírót kihallgattatása alkalmával tévútra vezetni iparkodott, miért is bűnpártolás miatt vád alá helyeztetett. Vádlottak a tény elkövetését a vizsgálat alkalmával beismervén, felolvasott vallomásokat helyben hagyták, s megerősítették.” Törököt a legfőbb ítélőszék 18 évi börtönre ítélte.

Az esetet kutatva, Dr. Lanczendorfer Zsuzsa egyetemi oktató, néprajzkutató talált rá egy balladára, amely alig két évvel az eset után íródott szegény Dely Máriról. A lány bátyja, Lajos, Rábaszentmihályon hallotta először a meggyilkolt húgáról szóló keserű éneket. A néprajzkutatónak sikerült fellelni olyan, ma élő személyeket, akik távoli rokonai Márinak, és emlékeztek még néhány részletre, amelyet nagyapáik meséltek az esetről.

Kapcsolódó témák: #Bulvár Anno | #helytörténet |