Nem mindenki fog örülni az októberi teliholdnak
Égi kísérőnk idén már tizedik alkalommal kerekedik ki.
Égi kísérőnk idén már tizedik alkalommal kerekedik ki.
A kissé felhős időjárás ellenére Olvasónknak, Erdei Krisztiánnak sikerült látványos felvételeket készítenie a Tsuchinshan-ATLAS üstökösről. A természetfotós egészen varázslatos képeket lőtt az év üstököseként is emlegetett C/2023 A3-as tüneményről.
A Hold és a Szaturnusz napnyugta után mindössze fél fokra lesz egymáshoz képest az égen.
A Draconidák produkálják az egyik legszebb meteorokat az évben.
Különleges szakkört indít a Mobilis. A foglalkozások keretében az érdeklődő, tehetséges fiatalok részletesen megismerkedhetnek az amatőr csillagászat elméleti és technikai rejtelmeivel. Bőséges tudást szerezhetnek a témában a fizika emelt szintű érettségihez, és akár csillagászati, akár műszaki irányú továbbtanulásukhoz.
Jövő héten kedd este együtt kel fel a Hold és a Szaturnusz a délkeleti horizonton, majd szorosan összefonódva emelkednek egyre magasabbra, hajnalban pedig az év egyetlen részleges holdfogyatkozása is megfigyelhető lesz.
Viszont ne magasan keressük égi kísérőnket, alacsony utat jár majd be.
Ahogy már megszokhattuk, augusztus 12-én vagy 13-án láthatjuk a Perseidák meteorraj legtöbb hullócsillagát. Idén a maximum 12-én kora délutánra esik, tehát sötétedés után irány a szabad ég alá, hétfőről keddre virradóan láthatjuk a legtöbb hullócsillagot.
Idén immáron 5. éve rendezik meg az országos Csillagok alatt csillagászati rendezvénysorozatot. Győr környékén is több lehetőségünk lesz hódolni ennek az igencsak látványos szenvedélynek, augusztus 9-én például Nyúlon, a Hémai Ezertő Levendulakertben.
Július 30-án hajnali fél négykor szabad szemmel is látható csillagászati jelenséget lehet majd megfigyelni a keleti égbolton, ahol öt égitest, a Fiastyúk csillaghalmaz, a holdsarló, a Mars, a Jupiter és a Bika csillagkép vörös csillaga, az Aldebaran kerül közel egymáshoz.