Győr+
2018.03.09. 15:46

25 ezer forintot raboltak, évekre lecsukhatják őket

Tavaly több elkövető rabolt ki egy fiatalt Győrben az egyetemnél. A bíróság elsőfokon szabadságvesztéssel járó büntetést ítélt a vádlottaknak.

A Győri Járásbíróság elsőfokú ítéletében társtettesként elkövetett rablás bűntette miatt H. I. elsőrendű vádlottat öt év szabadságvesztésre, T. J. másodrendű és R. Sz. harmadrendű vádlottakat 7 év szabadságvesztésre, míg L. F. negyedrendű vádlottat hat év szabadságvesztésre ítélte. A bíróság a szabadságvesztés büntetést fegyházban rendelte végrehajtani. A bíróság rendelkezett a több mint hatszázezer forint bűnügyi költség megfizetéséről és a bűnjelekről is.

Az elsőfokú ítélet tényállása szerint a vádlottak 2017. márciusában együtt szórakoztak egy győri, egyetemi szórakozóhelyen. A vádlottaknak felajánlotta a sértett, hogy a kollégiumi szobájából szeszes italt hoz le. Amíg a sértett felment a szobájába, addig a vádlottak megbeszélték, hogy elveszik a sértett értéktárgyait. A pálinkával visszaérő sértettől először a negyedrendű vádlott kért cigarettát, majd őt megrántotta, ezáltal az egyensúlyából kibillentette. A másodrendű vádlott – aki megelőzőleg kábítószert fogyasztott – hátulról a nyakánál fogva megállította a sértettet, befogta a száját, hogy ne tudjon kiabálni. A harmadrendű vádlott a sértett hátsó zsebéből kivette a cigarettát, míg az elsőrendű vádlott a másik zsebéből kivette a sértett pénztárcáját.

Az elsőrendű vádlott ezután a helyszíntől kicsit távolabb ment, kivette a pénztárcában található 25.000 forintot, majd a pénztárcát eldobta. A vádlottak a pénzből vonatjegyet vettek a hazautazáshoz, a maradékot pedig elosztották egymás között. A sértett a bántalmazás következtében 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.

A bíróság az ítélet indokolásában rámutatott, hogy a vádlottak kiemelt tárgyi súlyú bűncselekmény elkövetésében vettek részt, amelyre a Btk. 5-10 évig terjedő szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi. A csoportos elkövetés veszélye abban rejlik, hogy a sértett ellenállásának reális lehetősége elenyészik. Az éjszaka közepén, sötét helyen való elkövetés pedig kifejezetten célzatos magatartásra utal. A bíróság kiemelte, hogy a vádlottak mindvégig összehangoltan cselekedtek, amelyet az utána tanúsított magatartásuk is alátámaszt.

Az első fokú bíróság az ítélet indokolása során hangsúlyozta, hogy a vádlottak túlerőben voltak és kihasználták az ittas állapotú sértett gyanútlanságát. Az ilyen jellegű cselekmények nagy számban fordulnak elő napjainkban, amely intő jel kell, hogy legyen a szórakozni vágyó fiataloknak. A szórakozás közben kialakuló felszabadult állapotban nagyon könnyen sértetté válhatnak a fiatalok, ezért amennyiben nem egyedül indul szórakozni egy fiatal, úgy jobb, ha együtt is maradnak a hazatérésig, hogy veszélyhelyzetben egymásnak a segítségére legyenek.

Az ítélet nem jogerős, az elsőrendű vádlott és védője az ítéletet tudomásul vette, az ügyész három nap gondolkodási időt kért a fellebbezés bejelentésére, a másodrendű vádlott és védője enyhítésért, míg a harmadrendű és negyedrendű vádlottak és védőik felmentésért jelentettek be fellebbezést.

 

Győri Törvényszék