A Győri Nemzeti Színház évadzáró társulati ülésén Forgács Péter értékelte az elmúlt hónapokat, majd a hagyományokhoz hűen gazdára találtak az elismerések is.
Ballai Istvánra, Balikó Tamásra és Pingiczer Csabára egy perces néma felállással emlékeztek a társulat tagjai az évadzáró ülés kezdetén pénteken, a Győri Nemzeti Színház Nagyszínpadán. A szomorú pillanatok után a teátrum igazgatója, Forgács Péter értékelte a 2014/2015-ös évad eseményeit és érdemeit. „A színház nagyon jól működik, nagyon jó volt az elmúlt évad, sok jó hírem van!” – kezdte köszöntőjét az igazgató. „340 előadást játszottunk, ami a nemzeti minősítésben előírt, kötelező 280 előadást jócskán meghaladta. 2%-kal növekedett ismét a fizető nézők száma, ami 3000 főt jelent. Tavaly 10542 bérletet adtunk el, de már most 180 darabbal több bérletet értékesítettünk, mint tavaly ilyenkor” – fogalmazott az igazgató, majd hozzátette: a Vill-Korr Sulibérlet annyira népszerű, hogy öt nap alatt elkelt az összes, következő évadra szóló bérlet.
Forgács Péter kiemelte, hogy a teátrumban a musicaleknek mindig nagy sikerük volt, de ami örömteli az-az, hogy a prózai darabok iránt is egyre nagyobb igény mutatkozik, így „A windsori víg nők” vagy éppen „A revizor” is elnyerte a közönség tetszését.
A darabok sikerét hangsúlyozta Rózsavölgyi László az Oktatási-, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottság elnöke is. „Minden előadást láttam. Bevallom a bemutatókon a vasfüggöny előtt ülve sokszor eszembe jutott, hogy mennyivel könnyebb dolgunk van nekünk nézőknek, hiszen Önöknek a lelküket és a testüket kell adniuk minden este, mindezt úgy, hogy nyomot hagyjanak maguk után, bennünk, a nézők lelkében. Jelentem sikerült! Önök az évadban olyan nyomokat hagytak maguk után, mint a Taps-díjas „Jézus Krisztus szupersztár”, vagy a fájdalmasan aktuális „Édes Anna”, a sziporkázó „A helység kalapácsa” de említhetném az üde „Figaro házassága” című darabot, vagy éppen az ördögien zseniális „A revizor” című alkotást is” – hangsúlyozta Rózsavölgyi László. A politikus végül Garas Dezső gondolatával kívánt jó pihenést a társulatnak: „Mi színészek úgy büntetjük meg a rendezőket, hogy megcsináljuk azt, amit kérnek!”
Az évadzárón Forgács Péter gratulált Bede Fazekas Csabának, amiért a színművész idén átvehette a Kossuth-díjat, majd megkérte a társulat tagjait, hogy a következő hetekben, a nyári szabadság alatt is vigyázzanak magukra, hiszen ahogy fogalmazott: „stresszes ez a pálya!”.
A társulati ülés hagyományosan díjesővel zárult. Elsőként az Örökös Tagokat köszöntötte az igazgató, Horváth Márta rendezőasszisztenst, valamint Nagy Ferenc díszítőt. „Nekem ez a színház már akkor fontos volt, amikor épült. Hatalmas meglepetés ez az elismerés. Nem is tudom kellően megköszönni azt a szeretetet, amit mindig kapok a társulat tagjaitól. Ha nem kapnék annyi segítséget, mint amennyit én is igyekszem feléjük nyújtani, akkor nem tudnám a munkámat elvégezni, nem tudnék úgy teljesíteni, ahogy azt magamtól is elvárnám” – nyilatkozta a Győr Plusznak Horváth Márta.
A nyugdíjba vonuló kollégákat is a színpadra invitálta a direktor, így Szűcs Ilonát, Dittrich Gyulánét és Nagy Aladárt. 36 évnyi munka után búcsúzott a színház, a Magyar Teátrum-díjas szcenikustól, Czechmeister Lászlótól, aki a jövőben egy másik társulatnál folytatja színházi tevékenységét.
A rendezvényen gazdára találtak a fiatal művészeknek járó Kisfaludy ösztöndíjak, az elismerést ezúttal Budai Zsófia és Kovács Gergely vehette át, míg Kisfaludy Életműdíjban részesült Szilágyi István, akit felállva, vastapssal köszöntöttek kollégái.
Az évadzáró társulati üléssel természetesen a munkáknak még nincs vége, ezt jelzi az is, hogy az ünnepség után gyorsan kiürült a nézőtér, hiszen a színpadon már Valló Péter valamint a „Vízkereszt, vagy bánom is én” című, készülő vígjáték díszlete várta próbára a művészeket.
Csapucha Adrienn
fotók: Marcali Gábor